Lena Olsson (V)

Lena Olsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Dalarnas län
Titel Vårdbiträde
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-05-21 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-04-18 – 2012-05-20
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-04-17
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-10-27
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2012-06-14 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-11-17 – 2012-03-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2013/14:470 av Lena Olsson (V) 26 maj 2014 Organiserad brottslighet bakom matfusk
Interpellationsdebatt 2013/14:43 av Olsson, Lena (V) 26 november 2013 Västerdalsbanan och andra lågtrafikerade banor
Interpellationsdebatt 2013/14:94 av Olsson, Lena (V) 22 november 2013 Serviceutveckling på landsbygden
Interpellationsdebatt 2012/13:443 av Olsson, Lena (V) 4 juni 2013 Unga kriminella

Dokument:

Trafik på Västerdalsbanan

Skriftlig fråga 2013/14:553 av Lena Olsson (V)

Fråga 2013/14:553 Trafik på Västerdalsbanan av Lena Olsson V till Statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Enligt uppgifter i medier kommer regeringen i åtgärdsplaneringen för infrastruktur 20142025 att satsa 250 miljoner kronor på en ny flygplats i Sälen. Detta samtidigt som näringslivet och resenärer i Dalarna efterfrågar

Inlämnad: 2014-04-04 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Skriftlig fråga 2013/14:553 av Lena Olsson (V) (pdf, 77 kB)

Långshyttan

Skriftlig fråga 2013/14:424 av Olsson, Lena (V)

den 14 februari Fråga 2013/14:424 Långshyttan av Lena Olsson V till arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M Personalen i Långshyttan och Hedemora kommun drabbas hårt av beskedet att 170 personer mister sitt jobb när Outokumpu gett beskedet att de tänker slå igen fabriken. Andra företag och verksamheter som

Inlämnad: 2014-02-14 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Hållbar statlig service på landsbygden

Skriftlig fråga 2013/14:382 av Olsson, Lena (V)

den 31 januari Fråga 2013/14:382 Hållbar statlig service på landsbygden av Lena Olsson V till finansminister Anders Borg M Skatteverket planerar att flytta skattekontoret i Mora till Falun. Detta innebär att 40 kvalificerade tjänster skulle försvinna från Mora. Om dessa planer blir verklighet finns risken för också

Inlämnad: 2014-01-31 Besvarare: Anders Borg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.