Lena Olsson (V)

Lena Olsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Dalarnas län
Titel Vårdbiträde
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-05-21 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-04-18 – 2012-05-20
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-04-17
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-10-27
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2012-06-14 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-11-17 – 2012-03-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2013/14:470 av Lena Olsson (V) 26 maj 2014 Organiserad brottslighet bakom matfusk
Interpellationsdebatt 2013/14:43 av Olsson, Lena (V) 26 november 2013 Västerdalsbanan och andra lågtrafikerade banor
Interpellationsdebatt 2013/14:94 av Olsson, Lena (V) 22 november 2013 Serviceutveckling på landsbygden
Interpellationsdebatt 2012/13:443 av Olsson, Lena (V) 4 juni 2013 Unga kriminella

Dokument:

Organiserad brottslighet bakom matfusk

Interpellation 2013/14:470 av Lena Olsson (V)

Interpellation 2013/14:470 Organiserad brottslighet bakom matfusk av Lena Olsson V till Justitieminister Beatrice Ask M Enligt experter har brottssyndikat blivit allt skickligare på att använda ny teknik för att genomföra livsmedelsbedrägerier. Låga straff, att man inte kan dömas till fängelse om man bryter mot livsmedelslagen

Inlämnad: 2014-05-08 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Interpellation 2013/14:470 av Lena Olsson (V) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Organiserad brottslighet bakom matfusk

Serviceutveckling på landsbygden

Interpellation 2013/14:94 av Olsson, Lena (V)

den 7 november Interpellation 2013/14:94 Serviceutveckling på landsbygden av Lena Olsson V till statsrådet Stefan Attefall KD Under en tid har vi fått alarmerande rapporter om hur vår landsbygd töms på service såväl offentlig som privat. Att leva, verka och utveckla vår landsbygd blir allt svårare. Man kan ställa

Inlämnad: 2013-11-07 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Serviceutveckling på landsbygden

Västerdalsbanan och andra lågtrafikerade banor

Interpellation 2013/14:43 av Olsson, Lena (V)

den 16 oktober Interpellation 2013/14:43 Västerdalsbanan och andra lågtrafikerade banor av Lena Olsson V till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Trafikverket planerar att riva upp rälsen mellan Malung och Rågsveden och även andra banor svävar i samma fara. Att riva upp dessa banors räls i en tid där vi ser stora

Inlämnad: 2013-10-16 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Västerdalsbanan och andra lågtrafikerade banor

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.