Lena Olsson (V)

Lena Olsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Dalarnas län
Titel Vårdbiträde
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-05-21 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-04-18 – 2012-05-20
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-04-17
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-10-27
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2012-06-14 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-11-17 – 2012-03-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2013/14:470 av Lena Olsson (V) 26 maj 2014 Organiserad brottslighet bakom matfusk
Interpellationsdebatt 2013/14:43 av Olsson, Lena (V) 26 november 2013 Västerdalsbanan och andra lågtrafikerade banor
Interpellationsdebatt 2013/14:94 av Olsson, Lena (V) 22 november 2013 Serviceutveckling på landsbygden
Interpellationsdebatt 2012/13:443 av Olsson, Lena (V) 4 juni 2013 Unga kriminella

Dokument:

Organiserad brottslighet bakom matfusk

Interpellation 2013/14:470 av Lena Olsson (V)

Interpellation 2013/14:470 Organiserad brottslighet bakom matfusk av Lena Olsson V till Justitieminister Beatrice Ask M Enligt experter har brottssyndikat blivit allt skickligare på att använda ny teknik för att genomföra livsmedelsbedrägerier. Låga straff, att man inte kan dömas till fängelse om man bryter mot livsmedelslagen

Inlämnad: 2014-05-08 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Interpellation 2013/14:470 av Lena Olsson (V) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Organiserad brottslighet bakom matfusk

med anledning av prop. 2013/14:208 Stärkt skydd mot tvångsäktenskap och barnäktenskap samt tillträde till Europarådets konvention om våld mot kvinnor

Motion 2013/14:Ju25 av Marianne Berg m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2013/14:Ju25 av Marianne Berg m.fl. V med anledning av prop. 2013/14:208 Stärkt skydd mot tvångsäktenskap och barnäktenskap samt tillträde till Europarådets konvention om våld mot kvinnor Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar 1 kap. 8 a regeringens förslag till


Utskottsberedning: 2013/14:JuU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:Ju25 av Marianne Berg m.fl. (V) (doc, 47 kB) Motion 2013/14:Ju25 av Marianne Berg m.fl. (V) (pdf, 170 kB)

med anledning av prop. 2013/14:126 En enklare planprocess

Motion 2013/14:C12 av Amineh Kakabaveh m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2013/14:C12 av Amineh Kakabaveh m.fl. V med anledning av prop. 2013/14:126 En enklare planprocess Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utvärdera lagändringarna i plan- och bygglagen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2013/14:CU31
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 5 avslag, 2 bifall,

Motion 2013/14:C12 av Amineh Kakabaveh m.fl. (V) (doc, 60 kB) Motion 2013/14:C12 av Amineh Kakabaveh m.fl. (V) (pdf, 197 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.