Lena Olsson (V)

Lena Olsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Dalarnas län
Titel Vårdbiträde
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-05-21 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-04-18 – 2012-05-20
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-04-17
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-10-27
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2012-06-14 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-11-17 – 2012-03-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2013/14:470 av Lena Olsson (V) 26 maj 2014 Organiserad brottslighet bakom matfusk
Interpellationsdebatt 2013/14:43 av Olsson, Lena (V) 26 november 2013 Västerdalsbanan och andra lågtrafikerade banor
Interpellationsdebatt 2013/14:94 av Olsson, Lena (V) 22 november 2013 Serviceutveckling på landsbygden
Interpellationsdebatt 2012/13:443 av Olsson, Lena (V) 4 juni 2013 Unga kriminella

Dokument:

med anledning av prop. 1999/2000:61 Internationell rättslig hjälp i brottmål

Motion 1999/2000:Ju24 av Alice Åström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ju24 av Åström, Alice v med anledning av prop. 1999/2000:61 Internationell rättslig hjälp i brottmål 1 Inledning Vänsterpartiet delar den analys regeringen gör vad beträffar behovet av förenklade metoder för internationell rättslig hjälp i brottmål med anledning av den ökade gränsöverskridande


Utskottsberedning: ------1999/2000:JuU19
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:64 Polissamarbete m.m. med anledning av Sveriges anslutning till Schengen

Motion 1999/2000:Ju18 av Alice Åström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ju18 av Åström, Alice v med anledning av prop. 1999/2000:64 Polissamarbete m.m. med anledning av Sveriges anslutning till Schengen 1 Inledning Vänsterpartiet sade nej till Sveriges anslutning till Schengenavtalet. Kritiken som då framfördes kvarstår fortfarande och har i många stycken


Utskottsberedning: -------1999/2000:JuU17
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:45 Överförande av straffverkställighet utan den dömdes samtycke

Motion 1999/2000:Ju13 av Alice Åström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ju13 av Åström, Alice v med anledning av prop. 1999/2000:45 Överförande av straffverkställighet utan den dömdes samtycke Sveriges tillträde till tilläggsprotokollet I dag sitter ett antal personer i fängelser runt om i landet som förutom sitt straff också är dömda till utvisning. Andra


Utskottsberedning: -1999/2000:JuU13

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.