Lena Olsson (V)

Lena Olsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Dalarnas län
Titel Vårdbiträde
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-05-21 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-04-18 – 2012-05-20
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-04-17
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-10-27
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2012-06-14 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-11-17 – 2012-03-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2013/14:470 av Lena Olsson (V) 26 maj 2014 Organiserad brottslighet bakom matfusk
Interpellationsdebatt 2013/14:43 av Olsson, Lena (V) 26 november 2013 Västerdalsbanan och andra lågtrafikerade banor
Interpellationsdebatt 2013/14:94 av Olsson, Lena (V) 22 november 2013 Serviceutveckling på landsbygden
Interpellationsdebatt 2012/13:443 av Olsson, Lena (V) 4 juni 2013 Unga kriminella

Dokument:

med anledning av skr. 2008/09:207 Överenskommelsen mellan regeringen, idéburna organisationer inom det sociala området och Sveriges Kommuner och Landsting

Motion 2008/09:Kr7 av Elina Linna m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2008/09:Kr7 av Elina Linna m.fl. v med anledning av skr. 2008/09:207 Överenskommelsen mellan regeringen, idéburna organisationer inom det sociala området och Sveriges Kommuner och Landsting Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2009/10:KrU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Kr7 av Elina Linna m.fl. (v) (doc, 43 kB) Motion 2008/09:Kr7 av Elina Linna m.fl. (v) (pdf, 145 kB)

med anledning av prop. 2008/09:213 Förtursförklaring i domstol

Motion 2008/09:Ju27 av Margareta Persson m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2008/09:Ju27 av Margareta Persson m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2008/09:213 Förtursförklaring i domstol s96024 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget om lag om förtursförklaring i domstol. Motivering Regeringen säger sig ha ambitionen att få ned handläggningstiderna i


Utskottsberedning: 2008/09:JuU30
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ju27 av Margareta Persson m.fl. (s, v, mp) (doc, 42 kB) Motion 2008/09:Ju27 av Margareta Persson m.fl. (s, v, mp) (pdf, 146 kB)

med anledning av prop. 2008/09:199 Högre krav och kvalitet i den nya gymnasieskolan

Motion 2008/09:Ub34 av Rossana Dinamarca m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub34 av Rossana Dinamarca m.fl. v med anledning av prop. 2008/09:199 Högre krav och kvalitet i den nya gymnasieskolan Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Propositionen 2 4 En gymnasieskola för alla 2 5 Behörighet till gymnasieskolan 3 6 Gymnasieskolans


Utskottsberedning: 2009/10:UbU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub34 av Rossana Dinamarca m.fl. (v) (doc, 74 kB) Motion 2008/09:Ub34 av Rossana Dinamarca m.fl. (v) (pdf, 225 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.