Lena Olsson (V)

Lena Olsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Dalarnas län
Titel Vårdbiträde
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-05-21 – 2014-09-29
    • Ledig 2012-04-18 – 2012-05-20
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-04-17
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-10-27
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2012-06-14 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-11-17 – 2012-03-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2013/14:470 av Lena Olsson (V) 26 maj 2014 Organiserad brottslighet bakom matfusk
Interpellationsdebatt 2013/14:43 av Olsson, Lena (V) 26 november 2013 Västerdalsbanan och andra lågtrafikerade banor
Interpellationsdebatt 2013/14:94 av Olsson, Lena (V) 22 november 2013 Serviceutveckling på landsbygden
Interpellationsdebatt 2012/13:443 av Olsson, Lena (V) 4 juni 2013 Unga kriminella

Dokument:

Flytt av punktskatteenhet

Skriftlig fråga 2009/10:871 av Olsson, Lena (v)

den 3 juni Fråga 2009/10:871 Flytt av punktskatteenhet av Lena Olsson v till finansminister Anders Borg m Skatteverket har ett förslag om att flytta punktskatteenheten från Ludvika till Solna. Skatteenheten i Ludvika tillsattes som ersättningsjobb när gruvindustrin lades ner. Nu finns förslag om att flytta punktskatteenheten

Inlämnad: 2010-06-03 Besvarare: Anders Borg (M)

Polisens utredning av arbetsmiljöbrott

Skriftlig fråga 2009/10:841 av Olsson, Lena (v)

den 27 maj Fråga 2009/10:841 Polisens utredning av arbetsmiljöbrott av Lena Olsson v till justitieminister Beatrice Ask m Hur bra polisen arbetar med arbetsmiljöbrott varierar över landet. Till exempel finns olika rutiner när det gäller hur lång tid det tar från anmälan till dess att polisen undersöker platsen vid

Inlämnad: 2010-05-27 Besvarare: Beatrice Ask (M)

med anledning av prop. 2009/10:207 Olovlig tobaksförsäljning

Motion 2009/10:So17 av Elina Linna m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2009/10:So17 av Elina Linna m.fl. v med anledning av prop. 2009/10:207 Olovlig tobaksförsäljning Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att tobaksförsäljning bör vara licenspliktig. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2009/10:SoU25
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:So17 av Elina Linna m.fl. (v) (doc, 64 kB) Motion 2009/10:So17 av Elina Linna m.fl. (v) (pdf, 200 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.