Lennart Fridén (-)

Lennart Fridén (M)

Född år 1943
Avliden den 29 april 2019

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-04-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2007-01-18 – 2011-04-05
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1998-10-21 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2001/02:59 av Fridén, Lennart (m) 20 november 2001 det publikrelaterade filmstödet
kam-nomd 20 november 2001 Debatt i Kammaren för hela dagen

skärgårdspolitiken

Skriftlig fråga 2001/02:1642 av Fridén, Lennart (m)

den 27 september Fråga 2001/02:1642 av Lennart Fridén m till näringsminister Björn Rosengren om skärgårdspolitiken För att hela Sverige ska leva, som det heter i ett slagord, så är det viktigt att det finns förutsättningar att bedriva yrkesmässiga verksamheter av olika slag. Viktigast i detta sammanhang är att näringar

Inlämnad: 2002-09-27 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

risker för demokratin i Mongoliet

Skriftlig fråga 2001/02:1639 av Fridén, Lennart (m)

den 26 september Fråga 2001/02:1639 av Lennart Fridén m till utrikesminister Anna Lindh om risker för demokratin i Mongoliet Efter 75 år av kommunistiskt styre blev övergången 1996 till demokrati, och en utveckling under ledning av en demokratisk allians, en till en början framgångsrik process. Svårigheterna och hotet

Inlämnad: 2002-09-26 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

villkoren för fängelsevistelse

Skriftlig fråga 2001/02:1638 av Fridén, Lennart (m)

den 26 september Fråga 2001/02:1638 av Lennart Fridén m till justitieminister Thomas Bodström om villkoren för fängelsevistelse Under innevarande år har vi kunnat ta del av ett antal rapporter rörande kriminalvården som är avsedda att väcka förvåning och bestörtning. Narkotikan flödar i en strid ström. Farliga förbrytares

Inlämnad: 2002-09-26 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se