Lennart Rohdin (FP)

Lennart Rohdin (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Titel pol. mag.
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1993-01-12 – 1998-10-05
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Suppleant 1993-01-12 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Deputerad 1995-10-26 – 1995-12-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:177 Ny lag om åtgärder mot etnisk diskriminering i arbetslivet

Motion 1997/98:A68 av Elver Jonsson m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1997/98:A68 av Elver Jonsson m.fl. fp med anledning av prop. 1997/98:177 Ny lag om åtgärder mot etnisk diskriminering i arbetslivet 1 Inledning I propositionen föreslår regeringen att en ny lag om åtgärder mot etnisk diskriminering i arbetslivet införs. Lagen skall omfatta både direkt och indirekt


Utskottsberedning: ------------------1997/98:AU14

med anledning av prop. 1997/98:165 Utveckling och rättvisa - en politik för storstaden på 2000-talet

Motion 1997/98:A64 av Elver Jonsson m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1997/98:A64 av Elver Jonsson m.fl. fp med anledning av prop. 1997/98:165 Utveckling och rättvisa en politik för storstaden på 2000-talet 1 Inledning Storstaden har stora kontraster. Många människor bor i storstadens utsatta förorter. Arbetslösheten är hög, utbildningsnivån är låg, allt för många


Utskottsberedning: --------------------------------------------------1997/98:AU14 1998/99:AU2
Riksdagsbeslut (76 yrkanden): , , 75 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:84 Försvarsmaktens ekonomi och verksamhet år 1998 m.m.

Motion 1997/98:Fö18 av Lennart Rohdin och Eva Flyborg (fp)

Motion till riksdagen 1997/98:Fö18 av Lennart Rohdin och Eva Flyborg fp med anledning av prop. 1997/98:84 Försvarsmaktens ekonomi och verksamhet år 1998 m.m. 1996 års försvarsbeslut synes redan i allt väsentligt ha havererat. Det togs i alldeles för hög grad med blicken i backspegeln såväl från riksdagsmajoriteten som


Utskottsberedning: -1997/98:FöU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se