Lennart Sacrédeus (KD)

Lennart Sacrédeus (KD)

Tillgänglig ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Dalarnas län
Titel Gymnasielärare/journalist
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Föreningsfriheten i den svenska skolan

Skriftlig fråga 2009/10:983 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 11 augusti Fråga 2009/10:983 Föreningsfriheten i den svenska skolan av Lennart Sacrédeus kd till utbildningsminister Jan Björklund fp Föreningsfriheten är en grundläggande mänsklig rättighet och av yttersta vikt för demokratin. Att medborgare har frihet att bilda och tillhöra organisationer för att kunna utbyta

Inlämnad: 2010-08-11 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Förstärkt marknadsföring av turistlandet Sverige

Skriftlig fråga 2009/10:971 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 4 augusti Fråga 2009/10:971 Förstärkt marknadsföring av turistlandet Sverige av Lennart Sacrédeus kd till näringsminister Maud Olofsson c Besöksnäringen/turismen är en av världens snabbast växande näringar. För svensk del har turismen de senaste åren utvecklats till en av de viktigaste källorna för ekonomisk

Inlämnad: 2010-08-04 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Elföretagens preliminärdebitering av elkunder

Skriftlig fråga 2009/10:965 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 27 juli Fråga 2009/10:965 Elföretagens preliminärdebitering av elkunder av Lennart Sacrédeus kd till näringsminister Maud Olofsson c Sedan den 1 juli 2009 är elnätsföretagen enligt lag skyldiga att en gång i månaden läsa av alla elmätare hos landets hushållskunder. Syftet med den nya lagen var inte minst att

Inlämnad: 2010-07-27 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se