Lennart Sacrédeus (KD)

Lennart Sacrédeus (KD)

Tillgänglig ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Dalarnas län
Titel Gymnasielärare/journalist
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ökade kunskaper för lärarkåren om Förintelsen

Skriftlig fråga 2007/08:1567 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 21 augusti Fråga 2007/08:1567 Ökade kunskaper för lärarkåren om Förintelsen av Lennart Sacrédeus kd till utbildningsminister Jan Björklund fp Forum för levande historia har denna vecka presenterat en enkätstudie om svenska mellanstadiehögstadie- och gymnasielärares kunskaper och erfarenheter av att undervisa

Inlämnad: 2008-08-21 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Inställda rättegångar till följd av åtalads frånvaro

Skriftlig fråga 2007/08:1506 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 29 juli Fråga 2007/08:1506 Inställda rättegångar till följd av åtalads frånvaro av Lennart Sacrédeus kd till justitieminister Beatrice Ask m Enligt uppgifter i medierna ökar antalet inställda rättegångar på grund av att den åtalade håller sig undan delgivning eller inte infinner sig till rättegång. Mellan åren

Inlämnad: 2008-07-29 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Journalistisk frihet

Skriftlig fråga 2007/08:1501 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 24 juli Fråga 2007/08:1501 Journalistisk frihet av Lennart Sacrédeus kd till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Yttrande- och pressfriheten tillhör de mest grundläggande demokratiska rättigheterna i våra grundlagar och utgör därmed själva basen för vårt statsskick och samhälle. Att fritt få beskriva verkligheten,

Inlämnad: 2008-07-24 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se