Lennart Sacrédeus (KD)

Lennart Sacrédeus (KD)

Tillgänglig ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Dalarnas län
Titel Gymnasielärare/journalist
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Konflikter mellan lantbruksföretag och grannar

Skriftlig fråga 2008/09:1122 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 5 augusti Fråga 2008/09:1122 Konflikter mellan lantbruksföretag och grannar av Lennart Sacrédeus kd till miljöminister Andreas Carlgren c Enligt en dom i miljödomstolen tidigare i år blev en lantbrukare i Orrbyn i Luleå kommun tvungen att genomföra en rad investeringar, till en kostnad av ca 1 miljon kronor,

Inlämnad: 2009-08-05 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Vildsvinsstammens tillväxt och utbredning

Skriftlig fråga 2008/09:1117 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 29 juli Fråga 2008/09:1117 Vildsvinsstammens tillväxt och utbredning av Lennart Sacrédeus kd till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Vildsvinsstammen växer exponentiellt och efter att nu ha etablerat sig i Sverige, så långt upp som till norra Dalarna, kan vildsvinen förväntas utgöra ett växande problem under

Inlämnad: 2009-07-29 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Teologiska utbildningars akademiska frihet och HSV

Skriftlig fråga 2008/09:1101 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 22 juli Fråga 2008/09:1101 Teologiska utbildningars akademiska frihet och HSV av Lennart Sacrédeus kd till statsrådet Tobias Krantz fp Regeringen strävar efter ökad akademisk frihet och har därför bland annat tillsatt Autonomiutredningen som i december 2008 presenterade Självständiga lärosäten SOU 2008:104Direktiven

Inlämnad: 2009-07-22 Besvarare: Tobias Krantz (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se