Lili André (KD)

Lili André (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 107
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lili.andre[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2022-11-09
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2022-11-09
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-10-18 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Upphovsrätten på den digitala inre marknaden
Debatt om förslag 2022/23:NU6 30 november 2022 Upphovsrätten på den digitala inre marknaden
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Närings- och regionalpolitik
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Närings- och regionalpolitik

Dokument:

Sveriges vattenförbrukning

Motion 2022/23:1814 av Lili André (KD)

Motion till riksdagen 2022/23:1814 av Lili André KD Sveriges vattenförbrukning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda möjligheten för kommuner att fondera medel för att möjliggöra reinvesteringar i den befintliga va-infrastrukturen och tillkännager detta för regeringen.

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 4
Utskottsberedning: 2022/23:CU13

Motion 2022/23:1814 av Lili André (KD) (docx, 76 kB) Motion 2022/23:1814 av Lili André (KD) (pdf, 74 kB)

Avveckling av Havs- och vattenmyndigheten

Motion 2022/23:1581 av Roland Utbult och Lili André (båda KD)

Motion till riksdagen 2022/23:1581 av Roland Utbult och Lili André båda KD Avveckling av Havs- och vattenmyndigheten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda möjligheten att avveckla Havs- och vattenmyndigheten och införliva relevanta delar i Naturvårdsverkets och

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:MJU

Motion 2022/23:1581 av Roland Utbult och Lili André (båda KD) (docx, 74 kB) Motion 2022/23:1581 av Roland Utbult och Lili André (båda KD) (pdf, 74 kB)

Barns och ungas psykiska hälsa

Motion 2022/23:1499 av Lili André och Cecilia Engström (båda KD)

Motion till riksdagen 2022/23:1499 av Lili André och Cecilia Engström båda KD Barns och ungas psykiska hälsa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en sammanhållen barn- och ungdomshälsovård och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 3
Utskottsberedning: SoU UbU

Motion 2022/23:1499 av Lili André och Cecilia Engström (båda KD) (docx, 78 kB) Motion 2022/23:1499 av Lili André och Cecilia Engström (båda KD) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.