Lina Nordquist (L)

Lina Nordquist (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Uppsala län, plats 179
Titel Docent
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lina.nordquist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-15 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 18-, utbildningsutskottet 18-, kulturutskottet 18- och EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Rektorn Hansolof Nordquist och språkläraren Berit Nordquist, f. Christensen.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, slutår 96. Företagsekonomi A 00, juridisk översiktskurs 00, apotekarexamen 01, doktorsexamen i fysiologi 07, docent i fysiologi vid Uppsala universitet 11.
  • Anställningar

    Apoteket AB 01. Doktorand, Uppsala universitet 02-07. Forskare och universitetslärare, Uppsala universitet 07-13. Stipendiat och gästforskare, Georgetown University, USA i omgångar 05-10. Postdoktor, Hokkaido University, Japan 08. Landstingsråd/regionråd, Uppsala 13-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Uppsala universitets konsistorium 04, Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd 16-19 och Statens medicinsk-etiska råd 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, doktorandnämnden Uppsala studentkår 04-05. Ledamot, Liberala Kvinnor 10-17. Styrelseledamot, Cancerfonden 11-19. Ledamot, Stiftelsen Fistulasjukhuset 16-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2020/21:16 Elcertifikat – stoppregel och kontrollstation 2019

Motion 2020/21:3721 av Arman Teimouri m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2020/21:3721 av Arman Teimouri m.fl. L med anledning av prop. 2020/21:16 Elcertifikat stoppregel och kontrollstation 2019 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till ny lydelse av 4 kap. 5 b lagen 2011:1200 om elcertifikat och bifaller i denna del motionärernas lagförslag


Utskottsberedning: 2020/21:NU6

Motion 2020/21:3721 av Arman Teimouri m.fl. (L) (docx, 80 kB) Motion 2020/21:3721 av Arman Teimouri m.fl. (L) (pdf, 106 kB)

En långsiktigt hållbar migrationspolitik

Motion 2020/21:3711 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2020/21:3711 av Fredrik Malm m.fl. L En långsiktigt hållbar migrationspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar i fråga om utlänningslagen 2005:716 dels att 1 kap. 1 a och 12 4 kap. 2 a 5 kap. 1 a, 8, 9 och 25 och 5 a kap. 3 ska upphöra att gälla, dels att 2 kap. 1 a 4 kap. 2 c, 3 a,


Utskottsberedning: SfU

Motion 2020/21:3711 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 5425 kB) Motion 2020/21:3711 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 3147 kB)

En högre utbildning med högre ambitioner

Motion 2020/21:3431 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2020/21:3431 av Roger Haddad m.fl. L En högre utbildning med högre ambitioner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett nytt övergripande mål för den högre utbildningen i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: UbU

Motion 2020/21:3431 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 77 kB) Motion 2020/21:3431 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 104 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se