Lina Nordquist (L)

Lina Nordquist (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Uppsala län, plats 179
Titel Docent
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lina.nordquist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-15 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 18-, utbildningsutskottet 18-, kulturutskottet 18- och EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Rektorn Hansolof Nordquist och språkläraren Berit Nordquist, f. Christensen.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, slutår 96. Företagsekonomi A 00, juridisk översiktskurs 00, apotekarexamen 01, doktorsexamen i fysiologi 07, docent i fysiologi vid Uppsala universitet 11.
  • Anställningar

    Apoteket AB 01. Doktorand, Uppsala universitet 02-07. Forskare och universitetslärare, Uppsala universitet 07-13. Stipendiat och gästforskare, Georgetown University, USA i omgångar 05-10. Postdoktor, Hokkaido University, Japan 08. Landstingsråd/regionråd, Uppsala 13-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Uppsala universitets konsistorium 04, Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd 16-19 och Statens medicinsk-etiska råd 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, doktorandnämnden Uppsala studentkår 04-05. Ledamot, Liberala Kvinnor 10-17. Styrelseledamot, Cancerfonden 11-19. Ledamot, Stiftelsen Fistulasjukhuset 16-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2018/19:128 Förlängning av lagen om tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige

Motion 2018/19:3107 av Fredrik Malm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:3107 av Fredrik Malm m.fl. L med anledning av prop. 2018/19:128 Förlängning av lagen om tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att individens skyddsskäl ska vara den


Utskottsberedning: 2018/19:SfU26

Motion 2018/19:3107 av Fredrik Malm m.fl. (L) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3107 av Fredrik Malm m.fl. (L) (pdf, 80 kB)

med anledning av skr. 2018/19:97 Riksrevisionens rapport om jämställdhetsintegrering av integrationspolitiken

Motion 2018/19:3082 av Gulan Avci m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2018/19:3082 av Gulan Avci m.fl. L med anledning av skr. 2018/19:97 Riksrevisionens rapport om jämställdhetsintegrering av integrationspolitiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om integration som jämställdhetspolitiskt delmål för att stärka jämställdhetsintegreringen


Utskottsberedning: 2018/19:AU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2018/19:3082 av Gulan Avci m.fl. (L) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3082 av Gulan Avci m.fl. (L) (pdf, 77 kB)

Utökade möjligheter till tillfällig föräldrapenning

Interpellation 2018/19:194 av Lina Nordquist (L)

Interpellation 2018/19:194 Utökade möjligheter till tillfällig föräldrapenning av Lina Nordquist L till Statsrådet Annika Strandhäll S Den tillfälliga föräldrapenningen så kallad vab är viktig för att möjliggöra för vårdnadshavare att avstå från förvärvsarbete för att vårda sjuka barn eller följa med dem på läkarbesök.

Inlämnad: 2019-04-15 Svarsdatum: 2019-05-10 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:194 av Lina Nordquist (L) (pdf, 102 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utökade möjligheter till tillfällig föräldrapenning

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se