Lina Nordquist (L)

Lina Nordquist (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Uppsala län, plats 179
Titel Docent
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lina.nordquist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-15 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 18-, utbildningsutskottet 18-, kulturutskottet 18- och EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Rektorn Hansolof Nordquist och språkläraren Berit Nordquist, f. Christensen.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, slutår 96. Företagsekonomi A 00, juridisk översiktskurs 00, apotekarexamen 01, doktorsexamen i fysiologi 07, docent i fysiologi vid Uppsala universitet 11.
  • Anställningar

    Apoteket AB 01. Doktorand, Uppsala universitet 02-07. Forskare och universitetslärare, Uppsala universitet 07-13. Stipendiat och gästforskare, Georgetown University, USA i omgångar 05-10. Postdoktor, Hokkaido University, Japan 08. Landstingsråd/regionråd, Uppsala 13-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Uppsala universitets konsistorium 04, Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd 16-19 och Statens medicinsk-etiska råd 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, doktorandnämnden Uppsala studentkår 04-05. Ledamot, Liberala Kvinnor 10-17. Styrelseledamot, Cancerfonden 11-19. Ledamot, Stiftelsen Fistulasjukhuset 16-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:SoU8 16 maj 2019 Hälso- och sjukvårdsfrågor
Interpellationsdebatt 2018/19:194 av Lina Nordquist (L) 10 maj 2019 Utökade möjligheter till tillfällig föräldrapenning
Debatt om förslag 2018/19:SoU15 25 april 2019 Frågor om psykisk ohälsa
Debatt om förslag 2018/19:SoU9 24 april 2019 Socialtjänst- och barnfrågor

Antibiotikaresistens och den europeiska apoteksmarknaden

Skriftlig fråga 2019/20:1745 av Lina Nordquist (L)

Fråga 2019/20:1745 Antibiotikaresistens och den europeiska apoteksmarknaden av Lina Nordquist L till Socialminister Lena Hallengren S Antibiotika botar lunginflammation och blodförgiftning, räddar för tidigt födda barn och möjliggör intensivvård och cancerbehandling. Men redan 1969 såg forskare hur antibiotikabehandlade

Inlämnad: 2020-07-06 Svarsdatum: 2020-07-29 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1745 av Lina Nordquist (L) (pdf, 88 kB)

Äldreforskarrådet

Skriftlig fråga 2019/20:1678 av Lina Nordquist (L)

Fråga 2019/20:1678 Äldreforskarrådet av Lina Nordquist L till Socialminister Lena Hallengren S I december 2019 beslutade regeringen att inrätta ett äldreforskarråd bestående av forskare med särskild kompetens inom äldreområdet. Bland forskarnas specialområden finns geriatrik, epidemiologi, fysioterapi, hälsovetenskap,

Inlämnad: 2020-06-25 Svarsdatum: 2020-07-29 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1678 av Lina Nordquist (L) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2019/20:183 Förlängd giltighetstid för undersökningstillstånd

Motion 2019/20:3636 av Arman Teimouri m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3636 av Arman Teimouri m.fl. L med anledning av prop. 2019/20:183 Förlängd giltighetstid för undersökningstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med förslag till ändring i minerallagen som innebär en förlängning


Utskottsberedning: 2019/20:NU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2019/20:3636 av Arman Teimouri m.fl. (L) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3636 av Arman Teimouri m.fl. (L) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se