Linda Lindberg (SD)

Linda Lindberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 328
Titel Florist.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post linda.lindberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2020-06-08 – 2021-10-20
    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-06-08
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2021-10-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2021-10-20
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-06-10 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant civilutskottet 18-, socialutskottet 18-, socialförsäkringsutskottet 18-, arbetsmarknadsutskottet 18-, utbildningsutskottet 18- och EU-nämnden 19-.
  • Föräldrar

    Kocken Christer Nilsson och sjuksköterskan Yvonne Holmström.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Svalöv 14-18. Ledamot, kommunstyrelsen 14-17. Ersättare, kommunstyrelsens arbetsutskott 14-17. Ledamot, socialnämnden 14-17 och utbildningsutskottet 14-17.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant, SD-kvinnors förbundsstyrelse 15-17 och vice ordförande 17-. Ersättare kyrkomötet 18-. Ersättare, stiftsfullmäktige, Lunds stift 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:200 Hårdare regler för nya nikotinprodukter

Motion 2021/22:4649 av Clara Aranda m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4649 av Clara Aranda m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:200 Hårdare regler för nya nikotinprodukter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i lagen 2018:2088 om tobak och liknande produkter i de delar det avser 2 kap. 6 a Riksdagen ställer

Inlämnad: 2022-04-19 Förslag: 5
Utskottsberedning: 2021/22:SoU31

Motion 2021/22:4649 av Clara Aranda m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4649 av Clara Aranda m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2021/22:214 Stärkt rätt till personlig assistans – grundläggande behov för personer som har en psykisk funktionsnedsättning och ökad rättssäkerhet för barn

Motion 2021/22:4638 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4638 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:214 Stärkt rätt till personlig assistans grundläggande behov för personer som har en psykisk funktionsnedsättning och ökad rättssäkerhet för barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs

Inlämnad: 2022-04-12 Förslag: 7
Utskottsberedning: 2021/22:SoU34
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 6 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4638 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:4638 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (pdf, 87 kB)

med anledning av skr. 2021/22:213 En samlad strategi för alkohol-, narkotika-, dopnings- och tobakspolitiken samt spel om pengar 2022–2025

Motion 2021/22:4635 av Clara Aranda m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4635 av Clara Aranda m.fl. SD med anledning av skr. 2021/22:213 En samlad strategi för alkohol-narkotika-dopnings- och tobakspolitiken samt spel om pengar 20222025 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det i det fortsatta arbetet med ANDTS-strategin

Inlämnad: 2022-04-08 Förslag: 7
Utskottsberedning: 2021/22:SoU25
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 6 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4635 av Clara Aranda m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2021/22:4635 av Clara Aranda m.fl. (SD) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.