Linda Lindberg (SD)

Linda Lindberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 328
Titel Florist.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post linda.lindberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2020-06-08 – 2021-10-20
    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-06-08
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2021-10-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2021-10-20
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-06-10 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant civilutskottet 18-, socialutskottet 18-, socialförsäkringsutskottet 18-, arbetsmarknadsutskottet 18-, utbildningsutskottet 18- och EU-nämnden 19-.
  • Föräldrar

    Kocken Christer Nilsson och sjuksköterskan Yvonne Holmström.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Svalöv 14-18. Ledamot, kommunstyrelsen 14-17. Ersättare, kommunstyrelsens arbetsutskott 14-17. Ledamot, socialnämnden 14-17 och utbildningsutskottet 14-17.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant, SD-kvinnors förbundsstyrelse 15-17 och vice ordförande 17-. Ersättare kyrkomötet 18-. Ersättare, stiftsfullmäktige, Lunds stift 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2019/20:68 Förstärkt nedsättning av arbetsgivaravgifter för personer som arbetar med forskning eller utveckling

Motion 2019/20:3486 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3486 av Julia Kronlid m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:68 Förstärkt nedsättning av arbetsgivaravgifter för personer som arbetar med forskning eller utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utvärdera den nuvarande nedsättningen


Utskottsberedning: 2019/20:SfU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3486 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3486 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 81 kB)

med anledning av skr. 2019/20:50 Riksrevisionens rapport om jämställd sjukfrånvaro

Motion 2019/20:3470 av Julia Kronlid och Linda Lindberg (båda SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3470 av Julia Kronlid och Linda Lindberg båda SD med anledning av skr. 2019/20:50 Riksrevisionens rapport om jämställd sjukfrånvaro Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning om de bakomliggande orsakerna till varför kvinnor


Utskottsberedning: 2019/20:SfU13
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 2 avslag, 1 bifall,

Motion 2019/20:3470 av Julia Kronlid och Linda Lindberg (båda SD) (docx, 73 kB) Motion 2019/20:3470 av Julia Kronlid och Linda Lindberg (båda SD) (pdf, 83 kB)

med anledning av skr. 2019/20:54 Riksrevisionens rapport om mörkertal inom bostadstillägget

Motion 2019/20:3458 av Julia Kronlid och Linda Lindberg (båda SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3458 av Julia Kronlid och Linda Lindberg båda SD med anledning av skr. 2019/20:54 Riksrevisionens rapport om mörkertal inom bostadstillägget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att åtgärder som förväntas minska mörkertalet inom bostadstillägget


Utskottsberedning: 2019/20:SfU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2019/20:3458 av Julia Kronlid och Linda Lindberg (båda SD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3458 av Julia Kronlid och Linda Lindberg (båda SD) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.