Linda Lindberg (SD)

Linda Lindberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 328
Titel Florist.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post linda.lindberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2020-06-08 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-06-08
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-06-10 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant civilutskottet 18-, socialutskottet 18-, socialförsäkringsutskottet 18-, arbetsmarknadsutskottet 18-, utbildningsutskottet 18- och EU-nämnden 19-.
  • Föräldrar

    Kocken Christer Nilsson och sjuksköterskan Yvonne Holmström.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Svalöv 14-18. Ledamot, kommunstyrelsen 14-17. Ersättare, kommunstyrelsens arbetsutskott 14-17. Ledamot, socialnämnden 14-17 och utbildningsutskottet 14-17.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant, SD-kvinnors förbundsstyrelse 15-17 och vice ordförande 17-. Ersättare kyrkomötet 18-. Ersättare, stiftsfullmäktige, Lunds stift 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En flexibel föräldraförsäkring

Interpellation 2020/21:147 av Linda Lindberg (SD)

Interpellation 2020/21:147 En flexibel föräldraförsäkring av Linda Lindberg SD till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Sverigedemokraterna vill så långt som möjligt möta och underlätta barnfamiljers livspussel. Vi har i dag en generös föräldraförsäkring, vilket vi ser som oerhört positivt. Med det sagt behöver man inte vara

Inlämnad: 2020-11-16 Svarsdatum: 2020-12-08 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2020/21:147 av Linda Lindberg (SD) (pdf, 88 kB)

Stöd under graviditeten

Interpellation 2019/20:92 av Linda Lindberg (SD)

Interpellation 2019/20:92 Stöd under graviditeten av Linda Lindberg SD till Statsrådet Ardalan Shekarabi S År 2018 behandlade socialförsäkringsutskottet propositionen R egelförenklingar inom ekonomisk familjepolitik Vi delade regeringens uppfattning om att båda föräldrarna ska kunna delta vid mödravårdsbesök i samband

Inlämnad: 2019-10-29 Svarsdatum: 2019-11-15 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2019/20:92 av Linda Lindberg (SD) (pdf, 112 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Stöd under graviditeten

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se