Linda Lindberg (SD)

Linda Lindberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 328
Titel Florist.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post linda.lindberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2020-06-08 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-06-08
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-06-10 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant civilutskottet 18-, socialutskottet 18-, socialförsäkringsutskottet 18-, arbetsmarknadsutskottet 18-, utbildningsutskottet 18- och EU-nämnden 19-.
  • Föräldrar

    Kocken Christer Nilsson och sjuksköterskan Yvonne Holmström.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Svalöv 14-18. Ledamot, kommunstyrelsen 14-17. Ersättare, kommunstyrelsens arbetsutskott 14-17. Ledamot, socialnämnden 14-17 och utbildningsutskottet 14-17.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant, SD-kvinnors förbundsstyrelse 15-17 och vice ordförande 17-. Ersättare kyrkomötet 18-. Ersättare, stiftsfullmäktige, Lunds stift 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2018/19:133 En riktålder för höjda pensioner och följsamhet till ett längre liv

Motion 2018/19:3128 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3128 av Julia Kronlid m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:133 En riktålder för höjda pensioner och följsamhet till ett längre liv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag under punkten 1 utom vad avser ändringar i 26 kap. 22 b och 41 kap. 6 socialförsäkringsbalken.


Utskottsberedning: 2019/20:SfU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3128 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:3128 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2018/19:132 Ett starkare skydd för välfärdssystemen

Motion 2018/19:3127 av Julia Kronlid och Linda Lindberg (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3127 av Julia Kronlid och Linda Lindberg båda SD med anledning av prop. 2018/19:132 Ett starkare skydd för välfärdssystemen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om grovt bidragsbrott och tillkännager detta för regeringen. Motivering Regeringen


Utskottsberedning: 2019/20:SfU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3127 av Julia Kronlid och Linda Lindberg (båda SD) (docx, 66 kB) Motion 2018/19:3127 av Julia Kronlid och Linda Lindberg (båda SD) (pdf, 73 kB)

Ökad risk för effektbrist och minskad leveranssäkerhet då kärnkraft läggs ned (väckt enligt 9 kap. 15 § riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt)

Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. SD Ökad risk för effektbrist och minskad leveranssäkerhet då kärnkraft läggs ned väckt enligt 9 kap. 15 riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om

Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se