Linda Modig (C)

Linda Modig (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Norrbottens län, plats 349
Titel Jurist/Teol.stud.
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post linda.modig[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2021-09-17 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-09-17
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-02-05 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2022-10-31
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2019-04-01 – 2021-10-27

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot konstitutionsutskottet 18-. Suppleant utrikesutskottet 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18-. Suppleant, riksdagens råd för Riksrevisionen 19-.
  • Föräldrar

    Gerhard Modig och Ulla Ylivainio.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Pajala, slutår 94. Jur. kand., Umeå universitet 99. Teologprogrammet, Umeå universitet 15-.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Centerpartiets riksdagskansli, Stockholm 99-01. Politisk sekreterare, Centerpartiets Europakansli, Bryssel 01-02. Projektledare, Övertorneå kommun 02-05. Projektledare, Kommunförbundet Norrbotten, Luleå 05-07. Politiskt sakkunnnig, Näringsdepartementet 07-08. Stabschef, Näringsdepartementet 11-12. Jurist, Bergsstaten, Luleå 13-16.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, Brottsoffermyndighetens nämnd 03-08. Ledamot, övervakningskommittén för Kolarctic CBC ENPI 09-11. Ledamot, utredningen om skadestånd vid överträdelser av grundlagsskyddade fri- och rättigheter 19-. Ersättare, Brottsoffermyndighetens nämnd 03-08
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Övertorneå 06-14. Ordförande, kommunstyrelsen 08-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Centerpartiets högskoleförbund 98-00. Ordförande, Leader Tornedalen 09-11. Ledamot, partistyrelsen Centerpartiet 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Fiskerättsägares intrångsersättning

Skriftlig fråga 2018/19:729 av Linda Ylivainio (C)

Fråga 2018/19:729 Fiskerättsägares intrångsersättning av Linda Ylivainio C till Statsrådet Jennie Nilsson S Staten blev genom Högsta domstolens dom T5628-12 ersättningsskyldig gentemot sju fiskare i Haparanda skärgård för den ekonomiska förlust som kunde ha uppkommit till följd av de fiskerestriktioner som infördes genom

Inlämnad: 2019-06-05 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:729 av Linda Ylivainio (C) (pdf, 87 kB)

med anledning av skr. 2018/19:114 Strategisk exportkontroll 2018 - krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2018/19:3100 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:3100 av Kerstin Lundgren m.fl. C med anledning av skr. 2018/19:114 Strategisk exportkontroll 2018 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inte undergräva svensk exportkontroll och


Utskottsberedning: 2018/19:UU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3100 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:3100 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 83 kB)

Trafikverkets upphandling av transportpolitiskt motiverad flygtrafik

Skriftlig fråga 2018/19:589 av Linda Ylivainio (C)

Fråga 2018/19:589 Trafikverkets upphandling av transportpolitiskt motiverad flygtrafik av Linda Ylivainio C till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Trafikverket har genomfört en ny upphandling av trafiken på alla flyglinjer med allmän trafikplikt för perioden oktober 2019 till oktober 2023. Upphandlingen ställer delvis

Inlämnad: 2019-04-26 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:589 av Linda Ylivainio (C) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.