Linnéa Wickman (S)

Linnéa Wickman (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 167
Född år 1992
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post linnea.wickman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2022-10-20 – 2022-12-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-10-18 –
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2022-10-11 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Kommissionens arbetsprogram 2023
Debatt om förslag 2022/23:UU4 7 december 2022 Kommissionens arbetsprogram 2023

Dokument:

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2022/23:2042 av Morgan Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2042 av Morgan Johansson m.fl. S Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 7 Internationellt bistånd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 6
Utskottsberedning: 2022/23:UU2

Motion 2022/23:2042 av Morgan Johansson m.fl. (S) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:2042 av Morgan Johansson m.fl. (S) (pdf, 112 kB)

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2022/23:2041 av Morgan Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2041 av Morgan Johansson m.fl. S Utgiftsområde 5 Internationell samverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 5 Internationell samverkan enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 7
Utskottsberedning: 2022/23:UU1

Motion 2022/23:2041 av Morgan Johansson m.fl. (S) (docx, 89 kB) Motion 2022/23:2041 av Morgan Johansson m.fl. (S) (pdf, 122 kB)

Avgiftsfri kollektivtrafik för unga och studerande

Motion 2022/23:2023 av Sofia Skönnbrink m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2023 av Sofia Skönnbrink m.fl. S Avgiftsfri kollektivtrafik för unga och studerande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över förutsättningarna att göra kollektivtrafiken avgiftsfri för gymnasieungdomar och studerande under sommarmånaderna

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:TU5

Motion 2022/23:2023 av Sofia Skönnbrink m.fl. (S) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:2023 av Sofia Skönnbrink m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.