Linus Sköld (S)

Linus Sköld (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 241
Titel Rektor.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post linus.skold[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Statsrådsersättare 2015-09-01 – 2016-04-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-01-30 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2018-04-16 – 2018-06-14
    • Ersättare 2017-02-01 – 2017-08-01
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2019-02-08 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Extra suppleant 2015-09-01 – 2016-04-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2019-02-12 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Extra suppleant 2015-09-01 – 2016-04-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Extra suppleant 2015-09-01 – 2016-04-04
    • Näringsutskottet

    • Extra suppleant 2018-04-18 – 2018-06-14
    • Extra suppleant 2017-02-01 – 2017-08-01
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2018-04-18 – 2018-06-14
    • Extra suppleant 2017-02-01 – 2017-08-01
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2019-03-13 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15-16 (statsrådsersättare 150901-160404). Extra suppleant konstitutionsutskottet 15-16, kulturutskottet 15-16 och utbildningsutskottet 15-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Trafiksäkerhet och taxichaufförers villkor

Skriftlig fråga 2019/20:586 av Linus Sköld (S)

Fråga 2019/20:586 Trafiksäkerhet och taxichaufförers villkor av Linus Sköld S till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Taxibranschen i stora delar av landet är helt beroende av uppdrag för det offentliga. Upphandlade skolskjutsar, färdtjänst och sjukresor är kärnan i många taxibolags verksamhet, åtminstone på mindre

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:586 av Linus Sköld (S) (pdf, 90 kB)

Gruvprojekten i Kallak och Laver

Skriftlig fråga 2019/20:102 av Linus Sköld (S)

Fråga 2019/20:102 Gruvprojekten i Kallak och Laver av Linus Sköld S till Näringsminister Ibrahim Baylan S I Norrbotten finns två stora mineralfyndigheter som två olika bolag ansökt om koncession för. Det ena gäller en järnmalmsgruva i Kallak i Jokkmokks kommun, det andra en koppargruva i Laver i Älvsbyns kommun. Tillväxt

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2019/20:102 av Linus Sköld (S) (pdf, 88 kB)

Framtidens skolmåltid

Motion 2019/20:2289 av Linus Sköld och Ida Karkiainen (båda S)

Motion till riksdagen 2019/20:2289 av Linus Sköld och Ida Karkiainen båda S Framtidens skolmåltid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur skolmåltiden kan leva upp till sin fulla potential för folkhälsa, klimat och miljö och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2019/20:UbU12

Motion 2019/20:2289 av Linus Sköld och Ida Karkiainen (båda S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2289 av Linus Sköld och Ida Karkiainen (båda S) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se