Lise Nordin (MP)

Lise Nordin (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Miljövetare.
Född år 1982

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-11-03 – 2014-09-29
    • Vice ordförande 2012-10-08 – 2012-11-02
    • Ledamot 2012-10-08 – 2012-10-08
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-10-07
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2016-11-16 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 10-14 och näringsutskottet 10-12 och 12-14, vice ordförande näringsutskottet 12. Suppleant skatteutskottet 16-.
  • Föräldrar

    Snickaren Christer Nordin och lärarassistenten Ingrid Samuelsson.
  • Utbildning

    Tingsholmsgymnasiet, Ulricehamn 98-01. Eastern High School, Louisville 99-00. Språkstudier Málaga universitet 02. Samhällsvetenskapligt miljövetarprogram, Göteborgs universitet 03-07.
  • Anställningar

    Ombudsperson, Grön Ungdom Väst 03-06. Politisk sekreterare, Miljöpartiet, Västra Götalandsregionen 07-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktige Ulricehamn 02-06.
  • Bostadsort

    Göteborg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition

Motion 2011/12:Fi16 av Åsa Romson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi16 av Åsa Romson m.fl. MP med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition MP030 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 3 Gröna jobb och modern välfärd 5 1 Det ekonomiska läget 5 1.1 Skuldkrisen i Europa 5 1.2 Stabila offentliga finanser 6 1.3 Ungdomsarbetslösheten


Utskottsberedning: 2011/12:FiU20
Riksdagsbeslut (30 yrkanden): 30 avslag

Motion 2011/12:Fi16 av Åsa Romson m.fl. (MP) (doc, 253 kB)

med anledning av skr. 2011/12:141 Kärnkraft utan statliga subventioner

Motion 2011/12:N9 av Lise Nordin m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2011/12:N9 av Lise Nordin m.fl. MP med anledning av skr. 2011/12:141 Kärnkraft utan statliga subventioner MP029 Sammanfattning I juni 2010 biföll riksdagen regeringens proposition om att tillåta nya kärnreaktorer i Sverige. Ett villkor från ett enigt näringsutskott var att regeringen skulle återkomma


Utskottsberedning: 2011/12:NU24
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2011/12:N9 av Lise Nordin m.fl. (MP) (doc, 89 kB)

Fortsatt subventionering av kärnkraften

Interpellation 2011/12:336 av Nordin, Lise (MP)

den 20 april Interpellation 2011/12:336 Fortsatt subventionering av kärnkraften av Lise Nordin MP till statsrådet Anna-Karin Hatt C Efter tre års väntan har regeringen gett besked det blir fortsatta kärnkraftssubventioner. I juni 2010 biföll riksdagen regeringens proposition om att tillåta nya kärnreaktorer i Sverige.

Inlämnad: 2012-04-20 Besvarare: Anna-Karin Hatt (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Fortsatt subventionering av kärnkraften

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se