Lise Nordin (MP)

Lise Nordin (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Miljövetare.
Född år 1982

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-11-03 – 2014-09-29
    • Vice ordförande 2012-10-08 – 2012-11-02
    • Ledamot 2012-10-08 – 2012-10-08
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-10-07
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2016-11-16 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 10-14 och näringsutskottet 10-12 och 12-14, vice ordförande näringsutskottet 12. Suppleant skatteutskottet 16-.
  • Föräldrar

    Snickaren Christer Nordin och lärarassistenten Ingrid Samuelsson.
  • Utbildning

    Tingsholmsgymnasiet, Ulricehamn 98-01. Eastern High School, Louisville 99-00. Språkstudier Málaga universitet 02. Samhällsvetenskapligt miljövetarprogram, Göteborgs universitet 03-07.
  • Anställningar

    Ombudsperson, Grön Ungdom Väst 03-06. Politisk sekreterare, Miljöpartiet, Västra Götalandsregionen 07-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktige Ulricehamn 02-06.
  • Bostadsort

    Göteborg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utskottens utrikesresor

Motion 2014/15:1687 av Lise Nordin och Stina Bergström (MP)

Motion till riksdagen 2014/15:1687 av Lise Nordin och Stina Bergström MP Utskottens utrikesresor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för riksdagsstyrelsen som sin mening vad som anförs i motionen om att förtydliga föreskrifterna för utrikesresor så att resans innehåll prioriteras framför resmålet. Riksdagen


Utskottsberedning: 2014/15:KU6
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2014/15:1687 av Lise Nordin och Stina Bergström (MP) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:1687 av Lise Nordin och Stina Bergström (MP) (pdf, 77 kB)

Sänkta riksdagsarvoden

Motion 2014/15:1686 av Lise Nordin och Carl Schlyter (MP)

Motion till riksdagen 2014/15:1686 av Lise Nordin och Carl Schlyter MP Sänkta riksdagsarvoden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för riksdagsstyrelsen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda hur riksdagsledamöternas arvoden kan låsas till 100 procent av ett prisbasbelopp per månad. Riksdagen


Utskottsberedning: 2014/15:KU18 2014/15:KU6 2015/16:KU13
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2014/15:1686 av Lise Nordin och Carl Schlyter (MP) (docx, 47 kB) Motion 2014/15:1686 av Lise Nordin och Carl Schlyter (MP) (pdf, 76 kB)

Enklare att cykla

Motion 2014/15:607 av Stina Bergström och Lise Nordin (MP)

Motion till riksdagen 2014/15:607 av Stina Bergström och Lise Nordin MP Enklare att cykla Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av mer pengar till cykelinfrastruktur. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2014/15:TU13 2014/15:TU5
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 6 avslag, 2 bifall,

Motion 2014/15:607 av Stina Bergström och Lise Nordin (MP) (docx, 49 kB) Motion 2014/15:607 av Stina Bergström och Lise Nordin (MP) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se