Lise Nordin (MP)

Lise Nordin (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Miljövetare.
Född år 1982

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-11-03 – 2014-09-29
    • Vice ordförande 2012-10-08 – 2012-11-02
    • Ledamot 2012-10-08 – 2012-10-08
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-10-07
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2016-11-16 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 10-14 och näringsutskottet 10-12 och 12-14, vice ordförande näringsutskottet 12. Suppleant skatteutskottet 16-.
  • Föräldrar

    Snickaren Christer Nordin och lärarassistenten Ingrid Samuelsson.
  • Utbildning

    Tingsholmsgymnasiet, Ulricehamn 98-01. Eastern High School, Louisville 99-00. Språkstudier Málaga universitet 02. Samhällsvetenskapligt miljövetarprogram, Göteborgs universitet 03-07.
  • Anställningar

    Ombudsperson, Grön Ungdom Väst 03-06. Politisk sekreterare, Miljöpartiet, Västra Götalandsregionen 07-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktige Ulricehamn 02-06.
  • Bostadsort

    Göteborg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kärnkraftssubventioner

Skriftlig fråga 2011/12:332 av Nordin, Lise (MP)

den 26 januari Fråga 2011/12:332 Kärnkraftssubventioner av Lise Nordin MP till miljöminister Lena Ek C Den 1 januari 2011 trädde lagstiftningen i kraft som tillåter ny kärnkraft. Ett villkor var att kärnkraften inte ska ges några subventioner, varken direkt eller indirekt. Trots att mer än ett år har gått har

Inlämnad: 2012-01-26 Besvarare: Lena Ek (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se