LiseLotte Olsson (V)

LiseLotte Olsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel Ombudsman
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:227 av Olsson, LiseLotte (v) 2 mars 2010 Ny lag om fastställande av könstillhörighet
Interpellationsdebatt 2009/10:179 av Olsson, LiseLotte (v) 12 februari 2010 Vårdnadsbidragets effekter
Interpellationsdebatt 2009/10:93 av Olsson, LiseLotte (v) 20 november 2009 Sambors arvsrätt

Diskriminering av synskadade

Skriftlig fråga 2009/10:916 av Olsson, LiseLotte (v)

den 18 juni Fråga 2009/10:916 Diskriminering av synskadade av LiseLotte Olsson v till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m Den 17 februari meddelade arbetsdomstolen, AD, i en dom att Försäkringskassan inte utsatt Marie-Louise Jungelin för diskriminering när man nekat henne anställning på grund av hennes synnedsättning.

Inlämnad: 2010-06-18 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Arbetsskada

Skriftlig fråga 2009/10:909 av Olsson, LiseLotte (v)

den 18 juni Fråga 2009/10:909 Arbetsskada av LiseLotte Olsson v till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m Under förra mandatperioden reformerades arbetsskadeförsäkringen. Syftet var att ge arbetsskadade ett bättre skydd. Dåvarande regeringen uttalade: Reformeringen av bevisreglerna 1993 har, i förening med den

Inlämnad: 2010-06-18 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Försäkringsrätt vid arbetsskada

Skriftlig fråga 2009/10:887 av Olsson, LiseLotte (v)

den 10 juni Fråga 2009/10:887 Försäkringsrätt vid arbetsskada av LiseLotte Olsson v till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m Under förra mandatperioden reformerades arbetsskadeförsäkringen. Syftet var att ge arbetsskadade ett bättre skydd och dåvarande regeringen uttalade också att: För stränga krav på visad

Inlämnad: 2010-06-10 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se