Liselotte Wågö (-)

Liselotte Wågö (M)

Född år 1941
Avliden den 28 oktober 2012

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2001/02:UU2 14 december 2001 Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

återbetalning av bilstöd

Skriftlig fråga 1998/99:541 av Wågö, Liselotte (m)

Fråga 1998/99:541 av Liselotte Wågö m till socialministern om återbetalning av bilstöd den 19 april Ett dödsbo riskerar i dag att få krav från försäkringskassan rörande återbetalning av bilstöd. Detta är naturligt för de delar som avskrivs med 1/7 per år grundbidrag och eventuellt inkomstbaserat bidragMen det har hänt

Inlämnad: 1999-04-19 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se