Liselotte Wågö (-)

Liselotte Wågö (M)

Född år 1941
Avliden den 28 oktober 2012

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2001/02:UU2 14 december 2001 Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

med anledning av prop. 1991/92:107 Ny läkemedelslag m.m.

Motion 1991/92:So23 av Liselotte Wågö (m)

Motion till riksdagen 1991/92:So23 av Liselotte Wågö m med anledning av prop. 1991/92:107 Ny läkemedelslag m.m. Den nuvarande lagstiftningen som reglerar läkemedel ger regeringen möjlighet att ge dispens från förbud mot alternativ medicin som skall injiceras. Detta har inneburit att injicerade alternativa mediciner,


Utskottsberedning: -1991/92:SoU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Psykoterapiutbildning för psykologer

Motion 1991/92:Ub435 av Gullan Lindblad och Liselotte Wågö (m)

Motion till riksdagen 1991/92:Ub435 av Gullan Lindblad och Liselotte Wågö m Psykoterapiutbildning för psykologer Socialstyrelsen utfärdar legitimation av psykoterapeuter sedan 1965. Till grund för legitimationen ligger en statlig psykoterapeutexamen eller annan påbyggnadsutbildning som efter sakkunnig bedömning anses


Utskottsberedning: -1991/92:UbU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

EG och kvinnorna

Motion 1991/92:U532 av Charlotte Cederschiöld m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1991/92:U532 av Charlotte Cederschiöld m.fl. m EG och kvinnorna Innehåll 1. Regelsystemet2 2. Direktiv3 3. Utskott för kvinnornas rättigheter3 4. Jämställdhetsprogram3 4.1 Jämställdhetskommittén4 4.2 Expertgrupper5 4.3 Informationscentraler5 5. Bättre eller sämre5 6. Dålig ekonomi skadar kvinnor5


Utskottsberedning: ------1991/92:AU15 1991/92:FiU20 1991/92:UU24
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se