Liselotte Wågö (-)

Liselotte Wågö (M)

Född år 1941
Avliden den 28 oktober 2012

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2001/02:UU2 14 december 2001 Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Psykoterapiutbildning för psykologer

Motion 1992/93:Ub615 av Gullan Lindblad och Liselotte Wågö (m)

Motion till riksdagen 1992/93:Ub615 av Gullan Lindblad och Liselotte Wågö m Psykoterapiutbildning för psykologer Sedan 1985 utfärdar socialstyrelsen legitimation för psykoterapeuter. Till grund för legitimationen ligger en statlig psykoterapeutexamen eller annan påbyggnadsutbildning som efter sakkunnig bedömning


Utskottsberedning: --1992/93:UbU14
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Adoptioner av barn födda i Sverige av utländska kvinnor

Motion 1992/93:So445 av Liselotte Wågö (m)

Motion till riksdagen 1992/93:So445 av Liselotte Wågö m Adoptioner av barn födda i Sverige av utländska kvinnor Gravida kvinnor från andra länder, främst Polen, som kommer till Sverige för att här föda barnet och sedan adoptera bort det till föräldrar i Sverige blir allt vanligare. Det går till så att de svenska föräldrarna


Utskottsberedning: -1992/93:SoU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Nedläggning av SPRI

Motion 1992/93:So433 av Liselotte Wågö (m)

Motion till riksdagen 1992/93:So433 av Liselotte Wågö m Nedläggning av SPRI Sverige är i kris De offentliga utgifterna skenar för tillfället och budgetunderskottet har stigit till närmare 200 000 000 000 kronor. Räntan på den svenska statsskulden stiger med drygt 26 000 kronor i sekunden I en situation som denna


Utskottsberedning: -1992/93:SoU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se