Liselotte Wågö (-)

Liselotte Wågö (M)

Född år 1941
Avliden den 28 oktober 2012

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2001/02:UU2 14 december 2001 Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Psykoterapiutbildning för psykologer

Motion 1993/94:Ub611 av Gullan Lindblad och Liselotte Wågö (m)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub611 av Gullan Lindblad och Liselotte Wågö m Psykoterapiutbildning för psykologer Vi har tidigare motionerat om kompletterande utbildning till psykoterapeut för psykologer men återkommer i ärendet då vi anser frågan angelägen. Behovet är stort av fördjupad kompetens inom psykologisk


Utskottsberedning: -1993/94:UbU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

En medicinalstyrelse

Motion 1993/94:So425 av Chris Heister och Liselotte Wågö (m)

Motion till riksdagen 1993/94:So425 av Chris Heister och Liselotte Wågö m En medicinalstyrelse Riksdagens revisorer är i en nyligen publicerad rapport starkt kritiska till hur socialstyrelsen sköter sitt tillsynsansvar över sjukvården. Detta är inte förvånande. Sedan länge har oro framförts över statens möjligheter


Utskottsberedning: --1993/94:SoU20
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Systembolagets monopol

Motion 1993/94:So201 av Knut Billing m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1993/94:So201 av Knut Billing m.fl. m Systembolagets monopol Sverige tillsammans med Finland, Island och Norge är de enda länderna i Europa som har detaljistmonopol på försäljning av alkoholhaltiga drycker. Det är nu dags att avskaffa detta monopol. Det är och förblir avancerat förmynderi att


Utskottsberedning: -1993/94:SoU22
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se