Liselotte Wågö (-)

Liselotte Wågö (M)

Född år 1941
Avliden den 28 oktober 2012

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2001/02:UU2 14 december 2001 Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

med anledning av prop. 1995/96:150 Ekonomisk vårproposition med förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken, utgiftstak, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, m.m.

Motion 1995/96:Fi88 av Gullan Lindblad m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1995/96:Fi88 av Gullan Lindblad m.fl. m med anledning av prop. 1995/96:150 Ekonomisk vårproposition med förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken, utgiftstak, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, m.m. I föreliggande proposition föreslår regeringen ett par förändringar under femte titeln


Utskottsberedning: -----1995/96:FiU10
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:166 Tullens befogenheter vid den inre gränsen

Motion 1995/96:Sk36 av Gun Hellsvik m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1995/96:Sk36 av Gun Hellsvik m.fl. m med anledning av prop. 1995/96:166 Tullens befogenheter vid den inre gränsen Sammanfattning I propositionen föreslår regeringen att en ny lag införs om Tullverkets befogenheter vid införsel eller utförsel över Sveriges gränser mot ett annat EU-land. Förslaget


Utskottsberedning: --------1995/96:SkU23
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:187 Patientskadelag m.m.

Motion 1995/96:L38 av Gullan Lindblad m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1995/96:L38 av Gullan Lindblad m.fl. m med anledning av prop. 1995/96:187 Patientskadelag m.m. I propositionen föreslår regeringen att en patientskadelag skall införas. Lagens syfte är att definiera patienters rättigheter och vårdgivares skyldigheter rörande skador som uppkommit som ett resultat


Utskottsberedning: -1995/96:LU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se