Lorena Delgado Varas (V)

Lorena Delgado Varas (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 282
Titel Kvalitetsingenjör, planerare.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lorena.delgado[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant socialutskottet 18-, näringsutskottet 18- och EU-nämnden 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18-.
  • Föräldrar

    Maskiningenjören Daniel Delgado och förskolläraren Olivia Varas Acosta.
  • Utbildning

    Gymnasieutbildning, Liceo Pablo Neruda, Temuco, Chile. Kemiteknik, KTH, Stockholm, slutår 10.
  • Anställningar

    Kvalitetsassistent, Fresenius Kabi 10. Kvalitetsingenjör Astra Zeneca 11-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 14-18. Ordförande, Skärholmens stadsdelsnämnd 14-18 och ersättare 11-14. Trafiknämnden, Stockholm 14-16.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Vänsterpartiet Skärholmen 12-14. Distriktsstyrelseledamot, Vänsterpartiet Storstockholm 12-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Stöden till SAS

Interpellation 2021/22:36 av Lorena Delgado Varas (V)

Interpellation 2021/22:36 Stöden till SAS av Lorena Delgado Varas V till Näringsminister Ibrahim Baylan S SAS är ett av de företag som fått mest statligt stöd för att klara av pandemin. Totalt har SAS fått flera miljarder genom kreditgarantier, kapitaltillskott samt permitteringsstöd. Regeringen har gett flygsektorn nästan

Inlämnad: 2021-10-11 Svarsdatum: 2021-10-29 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2021/22:36 av Lorena Delgado Varas (V) (pdf, 85 kB)

med anledning av prop. 2021/22:5 Ett förenklat upphandlingsregelverk

Motion 2021/22:4029 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4029 av Ulla Andersson m.fl. V med anledning av prop. 2021/22:5 Ett förenklat upphandlingsregelverk 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att anta regeringens förslag till lag om ändring i lagen 2016:1145 om offentlig upphandling med den ändringen att ordet bör i 19 kap. 3 ska


Utskottsberedning: 2021/22:FiU14

Motion 2021/22:4029 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4029 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 87 kB)

En politik för studenter

Motion 2021/22:2607 av Ilona Szatmari Waldau m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:2607 av Ilona Szatmari Waldau m.fl. V En politik för studenter 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en utredning med uppdrag att föreslå hur avgifter för utomeuropeiska studenter ska kunna avskaffas och tillkännager


Utskottsberedning: SfU UbU

Motion 2021/22:2607 av Ilona Szatmari Waldau m.fl. (V) (docx, 77 kB) Motion 2021/22:2607 av Ilona Szatmari Waldau m.fl. (V) (pdf, 104 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se