Lorena Delgado Varas (V)

Lorena Delgado Varas (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 282
Titel Kvalitetsingenjör, planerare.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lorena.delgado[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2020-10-30

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant socialutskottet 18-, näringsutskottet 18- och EU-nämnden 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18-.
  • Föräldrar

    Maskiningenjören Daniel Delgado och förskolläraren Olivia Varas Acosta.
  • Utbildning

    Gymnasieutbildning, Liceo Pablo Neruda, Temuco, Chile. Kemiteknik, KTH, Stockholm, slutår 10.
  • Anställningar

    Kvalitetsassistent, Fresenius Kabi 10. Kvalitetsingenjör Astra Zeneca 11-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 14-18. Ordförande, Skärholmens stadsdelsnämnd 14-18 och ersättare 11-14. Trafiknämnden, Stockholm 14-16.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Vänsterpartiet Skärholmen 12-14. Distriktsstyrelseledamot, Vänsterpartiet Storstockholm 12-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Chiles politiska fångar

Skriftlig fråga 2019/20:1137 av Lorena Delgado Varas (V)

Fråga 2019/20:1137 Chiles politiska fångar av Lorena Delgado Varas V till Utrikesminister Ann Linde S I dag kräver många chilenska organisationer att Chiles regering ska frige de politiska fångarna. Bland annat har den etiska kommissionen mot tortyr i Chile, tillsammans med organisationen Koordinationen för frihet för

Inlämnad: 2020-04-02 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1137 av Lorena Delgado Varas (V) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2019/20:94 Höjt tak för uppskov med kapitalvinst vid avyttring av privatbostad

Motion 2019/20:3528 av Tony Haddou m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3528 av Tony Haddou m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:94 Höjt tak för uppskov med kapitalvinst vid avyttring av privatbostad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2019/20:94 Höjt tak för uppskov med kapitalvinst vid avyttring av privatbostad. Motivering


Utskottsberedning: 2019/20:SkU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3528 av Tony Haddou m.fl. (V) (docx, 67 kB) Motion 2019/20:3528 av Tony Haddou m.fl. (V) (pdf, 75 kB)

med anledning av skr. 2019/20:77 Riksrevisionens rapport om det kommunala utjämningssystemet

Motion 2019/20:3503 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3503 av Ulla Andersson m.fl. V med anledning av skr. 2019/20:77 Riksrevisionens rapport om det kommunala utjämningssystemet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör inleda en ny översyn av utjämningssystemet och återkomma till


Utskottsberedning: 2019/20:FiU39
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3503 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3503 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se