Lorena Delgado Varas (V)

Lorena Delgado Varas (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 282
Titel Kvalitetsingenjör, planerare.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lorena.delgado[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2020-10-30

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant socialutskottet 18-, näringsutskottet 18- och EU-nämnden 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18-.
  • Föräldrar

    Maskiningenjören Daniel Delgado och förskolläraren Olivia Varas Acosta.
  • Utbildning

    Gymnasieutbildning, Liceo Pablo Neruda, Temuco, Chile. Kemiteknik, KTH, Stockholm, slutår 10.
  • Anställningar

    Kvalitetsassistent, Fresenius Kabi 10. Kvalitetsingenjör Astra Zeneca 11-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 14-18. Ordförande, Skärholmens stadsdelsnämnd 14-18 och ersättare 11-14. Trafiknämnden, Stockholm 14-16.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Vänsterpartiet Skärholmen 12-14. Distriktsstyrelseledamot, Vänsterpartiet Storstockholm 12-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Särbehandling av enskilda bolag

Interpellation 2019/20:453 av Joar Forssell (L)

Interpellation 2019/20:453 Särbehandling av enskilda bolag av Joar Forssell L till Näringsminister Ibrahim Baylan S Det tidigare statsrådet Gustav Fridolin skrev en krönika i tidningen Arbetet tidigare i år där han med en enda mening lyckas fånga vad som verkar vara essensen av modern socialdemokrati: Socialdemokraterna

Inlämnad: 2020-08-20 Svarsdatum: 2020-09-10 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2019/20:453 av Joar Forssell (L) (pdf, 93 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Särbehandling av enskilda bolag

Techjättarna och skatteflykt

Interpellation 2019/20:449 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2019/20:449 Techjättarna och skatteflykt av Tony Haddou V till Näringsminister Ibrahim Baylan S I en granskning som Aftonbladet låtit göra framgår det att tre av regeringens ministrar vädjar om att techjättarna Amazon, Google och Facebook ska etablera sig Sverige, och man öser skattepengar över dessa bolag.

Inlämnad: 2020-08-18 Svarsdatum: 2020-09-10 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2019/20:449 av Tony Haddou (V) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Techjättarna och skatteflykt

Hållbara investeringar

Interpellation 2019/20:443 av Lorena Delgado Varas (V)

Interpellation 2019/20:443 Hållbara investeringar av Lorena Delgado Varas V till Statsrådet Per Bolund MP Fler och fler pekar på att vägen framåt efter coronakrisen går via omställningen till en hållbar ekonomi och en fossilfri framtid. Vi behöver vända krisen genom att ge hopp om framtiden. Men för att kunna göra det

Inlämnad: 2020-08-10 Svarsdatum: 2020-09-03 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2019/20:443 av Lorena Delgado Varas (V) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hållbara investeringar

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se