Lorena Delgado Varas (V)

Lorena Delgado Varas (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 282
Titel Kvalitetsingenjör, planerare.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lorena.delgado[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2021-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant socialutskottet 18-, näringsutskottet 18- och EU-nämnden 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18-.
  • Föräldrar

    Maskiningenjören Daniel Delgado och förskolläraren Olivia Varas Acosta.
  • Utbildning

    Gymnasieutbildning, Liceo Pablo Neruda, Temuco, Chile. Kemiteknik, KTH, Stockholm, slutår 10.
  • Anställningar

    Kvalitetsassistent, Fresenius Kabi 10. Kvalitetsingenjör Astra Zeneca 11-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 14-18. Ordförande, Skärholmens stadsdelsnämnd 14-18 och ersättare 11-14. Trafiknämnden, Stockholm 14-16.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Vänsterpartiet Skärholmen 12-14. Distriktsstyrelseledamot, Vänsterpartiet Storstockholm 12-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2020/21:NU14 25 februari 2021 Regional utvecklingspolitik
Debatt om förslag 2020/21:NU13 25 februari 2021 Handelspolitik
Utrikespolitisk debatt 24 februari 2021 Utrikespolitisk debatt
Interpellationsdebatt 2020/21:306 av Lorena Delgado Varas (V) 29 januari 2021 Svenska investeringar och klimatet

med anledning av prop. 2020/21:87 Godkännande av rådets beslut om systemet för EU:s egna medel för perioden 2021 och framåt

Motion 2020/21:3864 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:3864 av Ulla Andersson m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:87 Godkännande av rådets beslut om systemet för EU:s egna medel för perioden 2021 och framåt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2020/21:87 Godkännande av rådets beslut om systemet för EU:s egna medel för


Utskottsberedning: 2020/21:FiU35

Motion 2020/21:3864 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:3864 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 81 kB)

med anledning av skr. 2020/21:92 En god arbetsmiljö för framtiden – regeringens arbetsmiljöstrategi 2021–2025

Motion 2020/21:3865 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:3865 av Ali Esbati m.fl. V med anledning av skr. 2020/21:92 En god arbetsmiljö för framtiden regeringens arbetsmiljöstrategi 20212025 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen årligen i budgetpropositionen bör redogöra för vilka


Utskottsberedning: AU

Motion 2020/21:3865 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 80 kB) Motion 2020/21:3865 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 114 kB)

med anledning av prop. 2020/21:82 En översyn av regleringen för tjänstepensionsföretag

Motion 2020/21:3860 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:3860 av Ulla Andersson m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:82 En översyn av regleringen för tjänstepensionsföretag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att godkända infrastrukturinvesteringar ska definieras som infrastrukturinvesteringar


Utskottsberedning: 2020/21:FiU18

Motion 2020/21:3860 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3860 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se