Lorentz Tovatt (MP)

Lorentz Tovatt (MP)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 245
Titel Student.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lorentz.tovatt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Isabella Lövin
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-07-15 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-07-15 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-07-15 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-04-11 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 17- (ersättare 170715-180924 och statsrådsersättare 180924-). Ledamot näringsutskottet 18-. Suppleant näringsutskottet 17-18, trafikutskottet 17-, miljö- och jordbruksutskottet 19- och EU-nämnden 19-. Suppleant ledamotsrådet 18-.
  • Föräldrar

    Arkitekten Johannes Tovatt och läraren Ita Tovatt, f. Edberg.
  • Utbildning

    Kristofferskolan, Stockholm, slutår 08.
  • Anställningar

    Butiksbiträde, ICA Skå 07-09. Butiksbiträde, Åhléns Fridhemsplan 09-11. Politisk sekreterare, SSCO 11-12. Språkrör, Grön Ungdom 13-16. Politiskt sakkunnig, Miljö- och energidepartementet 16-17.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Ekerö 10-14. Kommunfullmäktig, Stockholm 14-19. Ledamot, trafiknämnden, Stockholm 14-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Enkla åtgärder och regelförenklingar för ökad cykling

Motion 2019/20:3304 av Emma Berginger och Lorentz Tovatt (båda MP)

Motion till riksdagen 2019/20:3304 av Emma Berginger och Lorentz Tovatt båda MP Enkla åtgärder och regelförenklingar för ökad cykling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett nationellt mål för ökad cykling och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2019/20:TU14 2019/20:TU9
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2019/20:3304 av Emma Berginger och Lorentz Tovatt (båda MP) (docx, 74 kB) Motion 2019/20:3304 av Emma Berginger och Lorentz Tovatt (båda MP) (pdf, 94 kB)

Ett hållbart modeunder

Motion 2019/20:3311 av Lorentz Tovatt m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2019/20:3311 av Lorentz Tovatt m.fl. MP Ett hållbart modeunder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om hållbart och cirkulärt mode och tillkännager detta för regeringen. Motivering I Sverige är vi framgångsrika i att minska utsläppen inom våra gränser.


Utskottsberedning: 2019/20:NU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3311 av Lorentz Tovatt m.fl. (MP) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3311 av Lorentz Tovatt m.fl. (MP) (pdf, 82 kB)

Stopp för fossila krediter och investeringsstöd

Motion 2019/20:2448 av Karolina Skog och Lorentz Tovatt (båda MP)

Motion till riksdagen 2019/20:2448 av Karolina Skog och Lorentz Tovatt båda MP Stopp för fossila krediter och investeringsstöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Exportkreditnämnden och Svensk Exportkredit ska upphöra med att ge finansiellt stöd till fossila investeringar


Utskottsberedning: 2019/20:FiU22 2019/20:NU15
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2019/20:2448 av Karolina Skog och Lorentz Tovatt (båda MP) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:2448 av Karolina Skog och Lorentz Tovatt (båda MP) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se