Lotta Finstorp (M)

Lotta Finstorp (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Södermanlands län, plats 286
Titel Socionom.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lotta.finstorp[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Vice ordförande
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-02-28 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-28
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-11-18
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-11-18 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-06-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2012-04-20 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-12-05 –
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Vice ordförande 2019-11-08 –
    • Ledamot 2019-01-31 – 2019-11-07
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2018-10-02 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2017-03-22 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 14-16 och skatteutskottet 16-18. Ledamot kulturutskottet 18 och 2:e vice ordförande 19-. Suppleant trafikutskottet 10-18, socialutskottet 10-12, arbetsmarknadsutskottet 12-14 och EU-nämnden 19-. Ledamot delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol 19-. Suppleant ledamotsrådet 18- och riksdagsstyrelsen 18-.
  • Föräldrar

    Företagaren Tore Jonsson och läraren Eva Pedersén Jonsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, humanistisk linje, Stålhagsskolan i Hultsfred 74-77. Socialhögskolan/Örebro högskola, Örebro 79-82.
  • Anställningar

    Feriejobb och kortare anställningar som simlärare och turistvärdinna i Vimmerby kommun, badvaktmästare, lärarvikarie och ridlärare på Finntorps Gård i Flens kommun 73-82. Skolkurator, Tranås kommun 83-84. Socialsekreterare, Strängnäs kommun 84-85. Skolkurator, Katrineholms kommun 85-89. Kurator, Ungdomsmottagningen samt lärare vid Komvux i Flen 90-95. Socialsekreterare, Flens socialförvaltning 95-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Södermanlands län 00-02 och 05-10. Ledamot, parlamentariska socialförsäkringsutredningen 10-15. Ledamot Bostadsplaneringskommittén 13-15, Socialstyrelsens rättsliga råd 15-, Regionpolisråd Öst 15- och Polisens insynsråd 18-19.
  • Kommunala uppdrag

    Oppositionsråd, Flens kommun 99-02 och landstinget Sörmland 8-10. Kommunfullmäktig, Flen 14-. Ordförande, kommunstyrelsen 02-06. Ordförande, landstingsstyrelsen, Sörmland 07-08. Landstingsfullmäktig, Sörmland 10-14 och ledamot, landstinget Sörmlands demokratiberedning. Vigselförrättare, utsedd av länsstyrelsen i Sörmland 01-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Svenska Ridsportförbundets distriktsstyrelse, Sörmland 92-93. Ledamot och 2:e vice ordförande, Moderata förbundsstyrelsen i Södermanlands län 95-11, adjungerad 11-. Ordförande, Flens Moderatförening 04-06. Ledamot, Flens Golfklubb 10-12. Ordförande Flens Hockeyklubb 00-02. Suppleant, Civilförsvarsförbundets förbundsstyrelse 14-15. Ordförande, Svenska Ridsportförbundets dressyrkommitté 12-16.
  • Bostadsort

    Mellösa

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:562 av Jenny Petersson (M) 27 juni 2018 Unga vuxna med psykisk ohälsa
Interpellationsdebatt 2017/18:557 av Lotta Finstorp (M) 27 juni 2018 Akutsjukvård i landsorten
Interpellationsdebatt 2017/18:555 av Maria Malmer Stenergard (M) 27 juni 2018 Systembolaget och småskaliga producenter
Interpellationsdebatt 2017/18:515 av Lotta Finstorp (M) 7 juni 2018 Statliga utvecklingsinsatser i Sörmland

Ridskolornas ekonomiska svårigheter på grund av foderbrist

Skriftlig fråga 2017/18:1607 av Lotta Finstorp (M)

Fråga 2017/18:1607 Ridskolornas ekonomiska svårigheter på grund av foderbrist av Lotta Finstorp M till Socialminister Annika Strandhäll S Den exceptionellt torra sommaren har lett till allvarlig foderbrist för landets djurhållare. Många har tvingats importera foder för att klara djurens foderbehov, och Sveriges ridskolor

Inlämnad: 2018-08-09 Svarsdatum: 2018-08-24 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1607 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 88 kB)

Krav på id-handling vid besök hos Migrationsverkets förvar

Skriftlig fråga 2017/18:1447 av Lotta Finstorp (M)

Fråga 2017/18:1447 Krav på id-handling vid besök hos Migrationsverkets förvar av Lotta Finstorp M till Statsrådet Heléne Fritzon S Vid Migrationsverkets förvar i väntan på en utvisning har den förvarstagne rätt till besök av familj, vänner och bekanta. Men det finns risker kopplade till dessa besök eftersom personalen

Inlämnad: 2018-06-07 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1447 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 87 kB)

Visitering av besökare på Migrationsverkets förvar

Skriftlig fråga 2017/18:1446 av Lotta Finstorp (M)

Fråga 2017/18:1446 Visitering av besökare på Migrationsverkets förvar av Lotta Finstorp M till Statsrådet Heléne Fritzon S Migrationen är i dag en av de mest angelägna samhällsfrågorna. Legitimiteten för asylsystemet är av största vikt och därför måste prövningen vara rättssäker och ett avslag följas av avvisning. De

Inlämnad: 2018-06-07 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1446 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se