Lotta Johnsson Fornarve (V)

Lotta Johnsson Fornarve (V)

Andre vice talman (tjänstgörande riksdagsledamot)

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Södermanlands län, plats 2
Titel Folkhögskollärare/Sfi-Lärare.
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864355
E-post lotta.johnsson.fornarve[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Riksdagsledamot

    • Andre vice talman
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Ordförande
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Andre vice talman 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-11-09 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-11-09
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Deputerad 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Ordförande 2020-02-11 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-11-01 – 2018-10-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2021-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. 2:e vice talman 18-. Ledamot försvarsutskottet 17-18. Suppleant civilutskottet 14-17, utrikesutskottet 14-, utbildningsutskottet 14-18 och försvarsutskottet 18-. Suppleant Europarådets svenska delegation 14-18 och Nordiska rådets svenska delegation 18-.
  • Utbildning

    Kommunal vuxenutbildning. Gymnasieskola. Fritidspedagogutbildning, Lärarhögskolan, Stockholm. Folkhögskolelärarutbildning, Linköpings universitet. Fil.kand., socialantropologi, Linköpings universitet.
  • Anställningar

    ISAK, Isolera Sydafrika Kommittén, internationell sekreterare 76-94. Sfi-lärare, Norrköpings kommun och Nyköpings -14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Allmänna reklamationsnämndens insynsråd. Försvarsberedningen 17-19. Kommittén för förbättrat skydd för totalförsvarsverksamhet 17-19.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Linköping 98-02. Kommunfullmäktig, Oxelösund 06-14. utbildningsnämnden, Linköping 98-02. Ordförande, kultur- och fritidsnämnden, Oxelösund 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Vänsterpartiet Sörmlands distrikt 06-12. Ledamot, partistyrelsen, Vänsterpartiet 10-16. Ordförande, Vänsterpartiet Oxelösund -16. Styrelsemedlem, Vänsterns Internationella Forum (VIF). Ordförande, Ett Oxelösund för alla.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utred behovet av beredskapspolis

Motion 2021/22:451 av Hanna Gunnarsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:451 av Hanna Gunnarsson m.fl. V Utred behovet av beredskapspolis 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda frågan om att återinföra beredskapspolis och tillkännager detta för regeringen. 2  Inledning Vi lever i ett

2021-09-27

Motion 2021/22:451 av Hanna Gunnarsson m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:451 av Hanna Gunnarsson m.fl. (V) (pdf, 83 kB)

Medinflytande för totalförsvarspliktiga

Motion 2021/22:450 av Hanna Gunnarsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:450 av Hanna Gunnarsson m.fl. V Medinflytande för totalförsvarspliktiga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med en förändrad förordning om medinflytande för totalförsvarspliktiga i syfte att garantera Pliktrådets

2021-09-27

Motion 2021/22:450 av Hanna Gunnarsson m.fl. (V) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:450 av Hanna Gunnarsson m.fl. (V) (pdf, 82 kB)

En feministisk utrikes- och säkerhetspolitik

Motion 2021/22:449 av Hanna Gunnarsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:449 av Hanna Gunnarsson m.fl. V En feministisk utrikes- och säkerhetspolitik 1  Innehållsförteckning 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 4Utveckling och säkerhet på feministisk grund 4.1Förebyggande av väpnade konflikter 4.2Feministiska rörelser 4.3Sexuell och reproduktiv hälsa

2021-09-27

Motion 2021/22:449 av Hanna Gunnarsson m.fl. (V) (docx, 96 kB) Motion 2021/22:449 av Hanna Gunnarsson m.fl. (V) (pdf, 148 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se