Louise Eklund (L)

Louise Eklund (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Malmö kommun, plats 122
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post louise.eklund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Förste vice gruppledare
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Liberalerna

    • Förste vice gruppledare 2022-10-20 –
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Klimat, miljö och energipolitik
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Klimat, miljö och energipolitik

Dokument:

Fler Öresundsförbindelser

Motion 2022/23:713 av Louise Eklund (L)

Motion till riksdagen 2022/23:713 av Louise Eklund L Fler Öresundsförbindelser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att fortsätta det tidigare påbörjade dansk-svenska initiativet till en utredning kring möjliga framtida Öresundsförbindelser och tillkännager detta för regeringen.

Inlämnad: 2022-11-21 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:TU4

Motion 2022/23:713 av Louise Eklund (L) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:713 av Louise Eklund (L) (pdf, 72 kB)

Nationell strategi mot stranderosion

Motion 2022/23:712 av Louise Eklund (L)

Motion till riksdagen 2022/23:712 av Louise Eklund L Nationell strategi mot stranderosion Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en nationell strategi mot stranderosion och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen

Inlämnad: 2022-11-21 Förslag: 2
Utskottsberedning: 2022/23:CU13

Motion 2022/23:712 av Louise Eklund (L) (docx, 75 kB) Motion 2022/23:712 av Louise Eklund (L) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.