Louise Malmström (S)

Louise Malmström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Gymnasielärare
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-12-06 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2013/14:203 av Malmström, Louise (S) 23 januari 2014 En gymnasieskola som ökar klasskillnader och intolerans
Interpellationsdebatt 2012/13:96 av Malmström, Louise (S) 16 november 2012 Arbete för ökad jämställdhet i den svenska högskolan
Interpellationsdebatt 2011/12:76 av Malmström, Louise (S) 18 november 2011 Bredare rekrytering i övergången till högskolan
Debatt om förslag 2010/11:UbU11 31 mars 2011 Högskolan

Dokument:

En gymnasieskola som ökar klasskillnader och intolerans

Interpellation 2013/14:203 av Malmström, Louise (S)

den 4 december Interpellation 2013/14:203 En gymnasieskola som ökar klasskillnader och intolerans av Louise Malmström S till utbildningsminister Jan Björklund FP Sedan den nuvarande gymnasieskolan Gy 2011 infördes har niondeklassare ställts inför valet mellan studieförberedande och yrkesförberedande program med

Inlämnad: 2013-12-04 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: En gymnasieskola som ökar klasskillnader och intolerans

Arbete för ökad jämställdhet i den svenska högskolan

Interpellation 2012/13:96 av Malmström, Louise (S)

den 7 november Interpellation 2012/13:96 Arbete för ökad jämställdhet i den svenska högskolan av Louise Malmström S till utbildningsminister Jan Björklund FP För snart två år sedan avslutade Delegationen för jämställdhet i högskolan sitt arbete och gav ut betänkandet Svart på vitt om jämställdhet i akademin I

Inlämnad: 2012-11-07 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Arbete för ökad jämställdhet i den svenska högskolan

Bredare rekrytering i övergången till högskolan

Interpellation 2011/12:76 av Malmström, Louise (S)

den 28 oktober Interpellation 2011/12:76 Bredare rekrytering i övergången till högskolan av Louise Malmström S till utbildningsminister Jan Björklund FP Tidigare i höstas rapporterade Högskoleverket siffrorna för övergång till högskolan utifrån bland annat kön och bostadsort. Föga förvånande visar det sig att övergången

Inlämnad: 2011-10-28 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Bredare rekrytering i övergången till högskolan

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.