Louise Malmström (S)

Louise Malmström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Gymnasielärare
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-12-06 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2013/14:203 av Malmström, Louise (S) 23 januari 2014 En gymnasieskola som ökar klasskillnader och intolerans
Interpellationsdebatt 2012/13:96 av Malmström, Louise (S) 16 november 2012 Arbete för ökad jämställdhet i den svenska högskolan
Interpellationsdebatt 2011/12:76 av Malmström, Louise (S) 18 november 2011 Bredare rekrytering i övergången till högskolan
Debatt om förslag 2010/11:UbU11 31 mars 2011 Högskolan

Dokument:

med anledning av prop. 2013/14:220 Ändrade regler om introduktionsperiod och legitimation för lärare och förskollärare

Motion 2013/14:Ub20 av Ibrahim Baylan m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub20 av Ibrahim Baylan m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:220 Ändrade regler om introduktionsperiod och legitimation för lärare och förskollärare 201314S37016 med anledning av Regeringens proposition 2013 14 220 Ändrade regler om introduktionsperiod och legitimation för lärare och förskollärare


Utskottsberedning: 2013/14:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub20 av Ibrahim Baylan m.fl. (S) (doc, 48 kB) Motion 2013/14:Ub20 av Ibrahim Baylan m.fl. (S) (pdf, 151 kB)

med anledning av prop. 2013/14:112 Villkor för fristående skolor m.m.

Motion 2013/14:Ub17 av Ibrahim Baylan m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub17 av Ibrahim Baylan m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:112 Villkor för fristående skolor m.m. 201314S37015 med anledning av Regeringens proposition 2013 14 112 Villkor för fristående skolor mm Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som


Utskottsberedning: 2013/14:UbU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub17 av Ibrahim Baylan m.fl. (S) (doc, 46 kB) Motion 2013/14:Ub17 av Ibrahim Baylan m.fl. (S) (pdf, 150 kB)

med anledning av skr. 2013/14:200 Riksrevisionens rapport om statens tillsyn över skolan

Motion 2013/14:Ub15 av Ibrahim Baylan m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub15 av Ibrahim Baylan m.fl. S med anledning av skr. 2013/14:200 Riksrevisionens rapport om statens tillsyn över skolan Riksrevisionens rapport om statens tillsyn över skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: 2013/14:UbU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub15 av Ibrahim Baylan m.fl. (S) (doc, 48 kB) Motion 2013/14:Ub15 av Ibrahim Baylan m.fl. (S) (pdf, 150 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.