Louise Malmström (S)

Louise Malmström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Gymnasielärare
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-12-06 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:UbU12 5 maj 2014 Skolväsendet
Interpellationsdebatt 2013/14:319 av Baylan, Ibrahim (S) 11 mars 2014 Sveriges medlemskap i Enqa
Interpellationsdebatt 2013/14:314 av Amin, Jabar (MP) 11 mars 2014 Kvalitetsutvärderingssystemet för den högre utbildningen
Debatt om förslag 2013/14:UbU13 5 februari 2014 Högskolan

lika villkor för elever vid kommunala och fristående skolor

Skriftlig fråga 2004/05:1988 av Malmström, Louise (s)

den 4 juli Fråga 2004/05:1988 av Louise Malmström s till statsrådet Ibrahim Baylan om lika villkor för elever vid kommunala och fristående skolor Just nu planerar tusentals ungdomar som slutat grundskolan för höstens gymnasiestudier. Många har valt och kommit in på utbildningar som inte finns på hemorten. De kan söka

Inlämnad: 2005-07-04 Besvarare: Ibrahim Baylan (S)

arbetstillfällen på Migrationsverket i Norrköping

Skriftlig fråga 2004/05:1622 av Malmström, Louise (s)

den 16 maj Fråga 2004/05:1622 av Louise Malmström s till statsrådet Barbro Holmberg om arbetstillfällen på Migrationsverket i Norrköping För någon vecka sedan fick vi veta att 4045 arbetstillfällen försvinner från Migrationsverket i Norrköping. Skälet är att antalet asylsökande minskar. Men processen för asylsökande

Inlämnad: 2005-05-16 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

motverkande av könsbundna utbildningsval

Skriftlig fråga 2004/05:1336 av Malmström, Louise (s)

den 29 mars Fråga 2004/05:1336 av Louise Malmström s till statsrådet Ibrahim Baylan om motverkande av könsbundna utbildningsval Runtom i landet pågår projekt för att locka tjejer till traditionellt sett manligt dominerade utbildningar. Till exempel uppmuntras från alla håll satsningar på att få in fler tjejer på tekniska

Inlämnad: 2005-03-29 Besvarare: Ibrahim Baylan (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se