Louise Malmström (S)

Louise Malmström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Gymnasielärare
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-12-06 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:UbU12 5 maj 2014 Skolväsendet
Interpellationsdebatt 2013/14:319 av Baylan, Ibrahim (S) 11 mars 2014 Sveriges medlemskap i Enqa
Interpellationsdebatt 2013/14:314 av Amin, Jabar (MP) 11 mars 2014 Kvalitetsutvärderingssystemet för den högre utbildningen
Debatt om förslag 2013/14:UbU13 5 februari 2014 Högskolan

Besked om utebliven uppräkning för kulturinstitutionerna

Skriftlig fråga 2006/07:1417 av Malmström, Louise (s)

den 21 juni Fråga 2006/07:1417 Besked om utebliven uppräkning för kulturinstitutionerna av Louise Malmström s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Stora kulturinstitutioner har behov av långsiktig ekonomisk planering eftersom det krävs lång framförhållning vad gäller repertoarval och kontraktering av till

Inlämnad: 2007-06-21 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Utbildning för invandrare

Skriftlig fråga 2006/07:1386 av Malmström, Louise (s)

den 15 juni Fråga 2006/07:1386 Utbildning för invandrare av Louise Malmström s till statsrådet Jan Björklund fp Under utbildningsutskottets öppna utfrågning om sfi i april hördes olika aktörer kopplade till undervisningen i svenska för invandrare. Bland annat fanns där kommunrepresentanter från Göteborg, som bedriver

Inlämnad: 2007-06-15 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Olika inackorderingstillägg beroende på skolans huvudmannaskap

Skriftlig fråga 2006/07:1379 av Malmström, Louise (s)

den 15 juni Fråga 2006/07:1379 Olika inackorderingstillägg beroende på skolans huvudmannaskap av Louise Malmström s till utbildningsminister Lars Leijonborg fp Jag har tidigare uppmärksammat förre utbildningsministern på orättvisorna kring att gymnasieelevers inackorderingstillägg skiftar beroende på vilken huvudman

Inlämnad: 2007-06-15 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se