Louise Malmström (S)

Louise Malmström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Gymnasielärare
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-12-06 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:UbU12 5 maj 2014 Skolväsendet
Interpellationsdebatt 2013/14:319 av Baylan, Ibrahim (S) 11 mars 2014 Sveriges medlemskap i Enqa
Interpellationsdebatt 2013/14:314 av Amin, Jabar (MP) 11 mars 2014 Kvalitetsutvärderingssystemet för den högre utbildningen
Debatt om förslag 2013/14:UbU13 5 februari 2014 Högskolan

SVT i hela landet

Skriftlig fråga 2007/08:1264 av Malmström, Louise (s)

den 23 maj Fråga 2007/08:1264 SVT i hela landet av Louise Malmström s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Enligt det förslag till besparingar inom SVT som presenterats ska alla program utom regionala nyheter produceras från enbart fyra orter. Norrköping drabbas värst, där bortåt 70 tjänster försvinner.

Inlämnad: 2008-05-23 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Lokalisering av yrkeshögskola

Skriftlig fråga 2007/08:1262 av Malmström, Louise (s)

den 23 maj Fråga 2007/08:1262 Lokalisering av yrkeshögskola av Louise Malmström s till utbildningsminister Jan Björklund fp För en tid sedan kom utredaren Anders Franzén med sitt förslag om en ny yrkeshögskola, ett ramverk för gemensamma regler vad gäller kvalitetssäkring, styrning, deltagarvillkor etcetera som syftar

Inlämnad: 2008-05-23 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skevheter i den nya antagningen till högskolan

Interpellation 2007/08:759 av Malmström, Louise (s)

den 13 maj Interpellation 2007/08:759 Skevheter i den nya antagningen till högskolan av Louise Malmström s till statsrådet Lars Leijonborg fp År 2010 kommer platserna på högskolan att fördelas enligt ett nytt system. Flera ledamöter har oroats över de nya urvalsgrupperna för antagning till högskolan. Med de nya

Inlämnad: 2008-05-13 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Skevheter i den nya antagningen till högskolan

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se