Louise Malmström (S)

Louise Malmström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Gymnasielärare
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-12-06 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:UbU12 5 maj 2014 Skolväsendet
Interpellationsdebatt 2013/14:319 av Baylan, Ibrahim (S) 11 mars 2014 Sveriges medlemskap i Enqa
Interpellationsdebatt 2013/14:314 av Amin, Jabar (MP) 11 mars 2014 Kvalitetsutvärderingssystemet för den högre utbildningen
Debatt om förslag 2013/14:UbU13 5 februari 2014 Högskolan

Bostadspolitikens moment 22

Skriftlig fråga 2008/09:1197 av Malmström, Louise (s)

den 2 september Fråga 2008/09:1197 Bostadspolitikens moment 22 av Louise Malmström s till statsrådet Mats Odell kd I flera av landets borgerligt styrda kommuner domineras i dag bostadsmarknaden av bostadsrätter och egnahem. De få hyresrätter som finns kvar säljs ut, en efter en. Samtidigt talar man om valfrihet

Inlämnad: 2009-09-02 Besvarare: Mats Odell (KD)

Socialministerns uttalanden om jämställdhet och kultur

Skriftlig fråga 2008/09:1175 av Malmström, Louise (s)

den 27 augusti Fråga 2008/09:1175 Socialministerns uttalanden om jämställdhet och kultur av Louise Malmström s till socialminister Göran Hägglund kd Trots olika partipolitiska inställningar finns det en del grundläggande värderingar som vi ofta ställer oss bakom från höger till vänster och oavsett om vi är i majoritet

Inlämnad: 2009-08-27 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Försenade utbetalningar från a-kassorna

Skriftlig fråga 2008/09:1164 av Malmström, Louise (s)

den 20 augusti Fråga 2008/09:1164 Försenade utbetalningar från a-kassorna av Louise Malmström s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m I Norrköpings Tidningar kunde man tisdagen den 18 augusti läsa om Ingela som väntat åtta veckor och kan få vänta åtta veckor till på sin första a-kasseutbetalning. Direkt

Inlämnad: 2009-08-20 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se