Louise Malmström (S)

Louise Malmström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Gymnasielärare
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-12-06 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:UbU12 5 maj 2014 Skolväsendet
Interpellationsdebatt 2013/14:319 av Baylan, Ibrahim (S) 11 mars 2014 Sveriges medlemskap i Enqa
Interpellationsdebatt 2013/14:314 av Amin, Jabar (MP) 11 mars 2014 Kvalitetsutvärderingssystemet för den högre utbildningen
Debatt om förslag 2013/14:UbU13 5 februari 2014 Högskolan

Olika meritpoäng för samma ämnen

Skriftlig fråga 2009/10:773 av Malmström, Louise (s)

den 29 april Fråga 2009/10:773 Olika meritpoäng för samma ämnen av Louise Malmström s till utbildningsminister Jan Björklund fp Förra veckan fick jag ett brev från en 26-åring som gick ut gymnasiet 2002 och har arbetat sedan dess. Nu vill han söka till sin drömutbildning på högskolan. Han kämpade hårt i gymnasiet

Inlämnad: 2010-04-29 Besvarare: Tobias Krantz (FP)

Yrkeshögskoleutbildningen

Skriftlig fråga 2009/10:772 av Malmström, Louise (s)

den 29 april Fråga 2009/10:772 Yrkeshögskoleutbildningen av Louise Malmström s till utbildningsminister Jan Björklund fp För någon månad sedan kunde vi läsa i Norrköpings tidningar att yrkeshögskoleutbildningen för inredningssnickare i Valdemarsvik inte längre kommer att kunna bedrivas. Myndigheten för yrkeshögskolan

Inlämnad: 2010-04-29 Besvarare: Jan Björklund (FP)

med anledning av prop. 2009/10:165 Den nya skollagen – för kunskap, valfrihet och trygghet

Motion 2009/10:Ub15 av Marie Granlund m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub15 av Marie Granlund m.fl. s med anledning av prop. 2009/10:165 Den nya skollagen för kunskap, valfrihet och trygghet s37113 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2009/10:165 Den nya skollagen för kunskap, valfrihet och trygghet. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2009/10:UbU21
Riksdagsbeslut (30 yrkanden): 30 avslag

Motion 2009/10:Ub15 av Marie Granlund m.fl. (s) (doc, 98 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se