Louise Malmström (S)

Louise Malmström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Gymnasielärare
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-12-06 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:UbU12 5 maj 2014 Skolväsendet
Interpellationsdebatt 2013/14:319 av Baylan, Ibrahim (S) 11 mars 2014 Sveriges medlemskap i Enqa
Interpellationsdebatt 2013/14:314 av Amin, Jabar (MP) 11 mars 2014 Kvalitetsutvärderingssystemet för den högre utbildningen
Debatt om förslag 2013/14:UbU13 5 februari 2014 Högskolan

Avgifter i högre utbildning

Skriftlig fråga 2011/12:652 av Malmström, Louise (S)

den 13 juni Fråga 2011/12:652 Avgifter i högre utbildning av Louise Malmström S till utbildningsminister Jan Björklund FP Sedan i höstas har svenska lärosäten rätt att ta betalt av utländska studenter. I samband med debatten kring detta slogs det dock återigen fast att högre utbildning för svenska studenter ska

Inlämnad: 2012-06-13 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Rättvisare villkor för seriösa företag i åkeribranschen

Skriftlig fråga 2011/12:627 av Malmström, Louise (S)

den 4 juni Fråga 2011/12:627 Rättvisare villkor för seriösa företag i åkeribranschen av Louise Malmström S till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Vid ett arbetsplatsbesök för en tid sedan blev jag uppmärksammad på de orättvisa konkurrensvillkoren i åkeribranschen. Genom att bryta mot en del av de regler som

Inlämnad: 2012-06-04 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Grunder för fördelning av resurser till högskolor och universitet

Interpellation 2011/12:400 av Högman, Berit (S)

den 31 maj Interpellation 2011/12:400 Grunder för fördelning av resurser till högskolor och universitet av Berit Högman S till utbildningsminister Jan Björklund FP Ett envist rykte om att regeringen avser att dra in medel från högskolor och universitet för att finansiera sjuksköterske- och läkarutbildningen fick

Inlämnad: 2012-05-31 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Grunder för fördelning av resurser till högskolor och universitet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se