Louise Malmström (S)

Louise Malmström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Gymnasielärare
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-12-06 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:UbU12 5 maj 2014 Skolväsendet
Debatt om förslag 2013/14:UbU13 5 februari 2014 Högskolan
Debatt om förslag 2013/14:UbU1 10 december 2013 Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning
Debatt om förslag 2012/13:UbU8 20 mars 2013 Högskolan

Polishögskolans utestängade av folkhögskolestuderande

Skriftlig fråga 2013/14:759 av Louise Malmström (S)

Fråga 2013/14:759 Polishögskolans utestängade av folkhögskolestuderande av Louise Malmström S till Utbildningsminister Jan Björklund FP Deltagare med grundläggande behörighet från allmän kurs på folkhögskola har inför hösten fått det överraskande beskedet att de inte längre är behöriga att söka till Polishögskolan, detta

Inlämnad: 2014-08-18 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Skriftlig fråga 2013/14:759 av Louise Malmström (S) (pdf, 77 kB)

Detaljstyrning av betygssystemet i delar av lärarutbildningen

Skriftlig fråga 2013/14:711 av Louise Malmström (S)

Fråga 2013/14:711 Detaljstyrning av betygssystemet i delar av lärarutbildningen av Louise Malmström S till Utbildningsminister Jan Björklund FP Från och med den 1 juli i år träder en förändring i högskoleförordningens 18 i kraft. Den nya formuleringen lyder: Betyg ska sättas på en genomgången kurs om inte högskolan föreskriver

Inlämnad: 2014-06-26 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:711 av Louise Malmström (S) (pdf, 78 kB)

Brott mot principen om avgiftsfrihet för svenska studenter i högre utbildning

Skriftlig fråga 2013/14:680 av Louise Malmström (S)

Fråga 2013/14:680 Brott mot principen om avgiftsfrihet för svenska studenter i högre utbildning av Louise Malmström S till Utbildningsminister Jan Björklund FP För två år sedan ställde jag en skriftlig fråga till utbildningsministern med anledning av att en handfull svenska studenter på två olika internationella masterprogram

Inlämnad: 2014-06-12 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:680 av Louise Malmström (S) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se