Louise Meijer (M)

Louise Meijer (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 222
Titel Jurist.
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post louise.meijer[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-07-02 – 2022-09-26
    • Ledig 2021-01-01 – 2021-07-01
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2020-12-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-08-26 – 2020-05-03
    • Suppleant 2019-08-26 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2020-04-30 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-04-30
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-06-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-08-26 – 2020-05-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot konstitutionsutskottet 18-19 och justitieutskottet 18-19. 2:e vice ordförande miljö- och jordbruksutskottet 19-. Suppleant kulturutskottet 18-19, civilutskottet 19- och EU-nämnden 19-.
  • Föräldrar

    Rosina Meijer och Gunnar Meijer.
  • Utbildning

    Grundskola, Jönköping 97-06. Gymnasieskola, Jönköping 06-09. Juristutbildning, Lund 09-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förändrad lagstiftning för ordningsvakter

Skriftlig fråga 2020/21:602 av Louise Meijer (M)

Fråga 2020/21:602 Förändrad lagstiftning för ordningsvakter av Louise Meijer M till Statsrådet Mikael Damberg S Det anställs fler och fler ordningsvakter och väktare runt om i landet. Det är en naturlig konsekvens av att antalet poliser, såväl i inre som yttre tjänst, inte är tillräckligt högt. Mellan 2017 och 2018 mer

Inlämnad: 2020-11-19 Svarsdatum: 2020-12-02 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2020/21:602 av Louise Meijer (M) (pdf, 92 kB)

Tillståndsplikten för kamerabevakning

Skriftlig fråga 2020/21:601 av Louise Meijer (M)

Fråga 2020/21:601 Tillståndsplikten för kamerabevakning av Louise Meijer M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Regeringen har själv beskrivit att kamerabevakning inte bara är effektiv i brottsutredande syfte, utan den kan också ha förebyggande effekter på till exempel narkotikabrottsligheten vid allmänna

Inlämnad: 2020-11-19 Svarsdatum: 2020-12-02 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:601 av Louise Meijer (M) (pdf, 77 kB)

Kameratillstånd på allmän plats

Skriftlig fråga 2020/21:600 av Louise Meijer (M)

Fråga 2020/21:600 Kameratillstånd på allmän plats av Louise Meijer M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Regeringen har själv beskrivit att kamerabevakning inte bara är effektiv i brottsutredande syfte, utan den kan också ha förebyggande effekter på till exempel narkotikabrottsligheten vid allmänna

Inlämnad: 2020-11-19 Svarsdatum: 2020-12-02 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:600 av Louise Meijer (M) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se