Louise Meijer (M)

Louise Meijer (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 222
Titel Jurist.
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post louise.meijer[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-05-24 – 2022-09-26
    • Ledig 2020-12-29 – 2021-05-23
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2020-12-28
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-08-26 – 2020-05-03
    • Suppleant 2019-08-26 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2020-04-30 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-04-30
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-06-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-08-26 – 2020-05-03
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Ledamot 2021-11-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot konstitutionsutskottet 18-19 och justitieutskottet 18-19. 2:e vice ordförande miljö- och jordbruksutskottet 19-. Suppleant kulturutskottet 18-19, civilutskottet 19- och EU-nämnden 19-.
  • Föräldrar

    Rosina Meijer och Gunnar Meijer.
  • Utbildning

    Grundskola, Jönköping 97-06. Gymnasieskola, Jönköping 06-09. Juristutbildning, Lund 09-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:186 En stärkt rättsprocess och en ökad lagföring

Motion 2021/22:4540 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4540 av Johan Forssell m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:186 En stärkt rättsprocess och en ökad lagföring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett system med kronvittnen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer

Inlämnad: 2022-04-06 Förslag: 6
Utskottsberedning: 2021/22:JuU35 2021/22:JuU46
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , 1 bifall, 5 saknar beslutsinformation

Motion 2021/22:4540 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2021/22:4540 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 90 kB)

med anledning av prop. 2021/22:192 Skärpta straff för knivbrott

Motion 2021/22:4539 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4539 av Johan Forssell m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:192 Skärpta straff för knivbrott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att maximistraffet för oaktsamma knivbrott ska vara ett års fängelse och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2021/22:JuU38
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2021/22:4539 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4539 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2021/22:194 Ett modernare straffrättsligt skydd mot hemfridsbrott och olaga intrång

Motion 2021/22:4538 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4538 av Johan Forssell m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:194 Ett modernare straffrättsligt skydd mot hemfridsbrott och olaga intrång Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skärpta straffskalor för hemfridsbrott och olaga intrång, inklusive


Utskottsberedning: 2021/22:JuU40
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4538 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4538 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.